Ako požiadať o čerpanie materskej dávky

Mám prácu
Bratislava 10. októbra (TASR) – Nárok na čerpanie materskej dávky nevzniká ženám pred pôrodom automaticky. Aby mohli túto dávku čerpať, musia splniť určité podmienky. V prvom rade musí byť žena nemocensky poistená, a to najmenej 270 dní počas posledných dvoch rokov pred pôrodom. "Do obdobia 270 dní sa dá započítať aj akékoľvek ukončené nemocenské poistenie, ak spadá do obdobia dvoch rokov pred pôrodom. Dávku môžu poberať aj otcovia, respektíve iní poistenci starajúci sa o dieťa," informoval hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder. Druhou podmienkou nároku na materské je existencia nemocenského poistenia ku dňu vzniku nároku na materské alebo v tomto období musí žene plynúť ochranná lehota.

Na to, aby budúca mamička mohla poberať materskú dávku, musí do Sociálnej poisťovne (SP) zaslať tlačivo, ktoré jej vystaví lekár, a to spravidla na začiatku ôsmeho až šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Uvedie v ňom aj predbežný dátum, kedy by mala dieťa porodiť. V prípade, ak si chce poistenec uplatniť nárok na materské z viacerých nemocenských poistení, oprávnený lekár vystaví žiadosť o materské osobitne pre každé z nich. Žiadosť je potom potrebné doručiť do poisťovne osobne alebo poštou. Samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne poistená osoba žiadosť doručujú pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska.

Poistenke vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. Ak žena porodí skôr, nárok na materské jej vzniká odo dňa pôrodu a zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské. "Výška materského je podľa zákona 65 % denného vymeriavacieho základu," uviedol Višváder s tým, že ak mamička nesplní podmienky čerpania materskej dávky, môže si uplatniť len nárok na čerpanie rodičovského príspevku, a to okamžite od narodenia dieťaťa. "Ten vypláca a priznáva úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého bydliska," dodal Višváder.

AUDIO: Peter Višváder o podmienkach čerpania materskej
Zdroj, audio: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie