Moderné trendy vo vyučovaní lákajú rodičov aj deti

Školy a vzdelávanie
Nitra 6. mája (TASR) – Šport, cudzie jazyky a informatika. To sú tri hlavné oblasti, na ktoré je zameraný školský vzdelávací program Základnej školy (ZŠ) Nábrežie mládeže v Nitre. Škola vychováva mladých atlétov už od roku 1972 a hokejistov s malou prestávkou od roku 1983. V priebehu tohto obdobia sa tam zrodilo množstvo športových talentov, z ktorých sa neskôr stali majstri Slovenska, ale aj Európy či sveta. S nádejnými športovcami tam pracujú odborní pedagógovia, ale aj licencovaní tréneri. Škola spolupracuje aj so športovými klubmi, ktoré s nadanými žiakmi ďalej pracujú.

„Funguje to tak, že my sme tým „zrodom“ talentov, s ktorými najprv pracujú učitelia, a potom tréneri. Ale ten kontakt s deťmi učitelia ani v neskoršej príprave nestrácajú. Chodia s nimi napríklad aj na súťaže, kde žiak cíti tú podporu svojho učiteľa a svojej školy,“ povedala riaditeľka ZŠ Nábrežie mládeže Katarína Vargová.

V minulosti otvárala škola jednu atletickú a jednu hokejovú triedu. Dnes sú atléti i hokejisti v jednej triede. „Ten počet ovplyvňuje záujem o šport u žiakov, ale aj finančné možnosti ich rodičov,“ dodala.

Okrem športu sa škola zameriava aj na ďalšie oblasti. Žiaci tam majú k dispozícii štyri počítačové učebne, jazykové laboratórium, odborné učebne a modernú dielňu na výučbu technickej výchovy. „Naša profilácia je zameraná na informatiku, jazyky a šport. To sú naše priority, ktoré chceme u žiakov rozvíjať. Od prvého ročníka vyučujeme informatiku aj anglický jazyk a v tomto trende potom pokračujeme aj vo vyšších ročníkoch. No a už potom podľa záujmu sa od toho piateho ročníka žiaci triedia podľa toho, k čomu viac inklinujú, či k informatike, či k jazyku, alebo k tým športovým aktivitám,“ vysvetlila Vargová.

Vďaka tomu, že o prácu na ZŠ Nábrežie mládeže majú záujem aj mladí učitelia a odborníci, dokáže svojim žiakom prinášať aj nové trendy. „Vyučovanie pomocou moderných metód je naším hlavným cieľom. Už od septembra chceme vyskúšať metódu CLIL, ktorá by nám pomohla v oblasti cudzích jazykov a pri rozvoji komunikácie. To znamená, že v treťom a štvrtom ročníku budeme mať vyučovanú v anglickom jazyku vlastivedu a v piatom ročníku dejepis a geografiu. Ak sa nám to podarí, tak budeme prvou lastovičkou v Nitre,“ uviedla riaditeľka. Ako pripomenula, iniciatíva vzišla práve od mladých učiteliek, ktoré chcú vyučovať cudzie jazyky moderným spôsobom.

Škola plánuje v dohľadnom čase zlepšiť aj služby svojej knižnice. Preto vypracovala projekt jej modernizácie. Vďaka nemu by sa mal knižničný fond doplniť o publikácie a knihy, ktoré dnešné deti zaujímajú. „Podali sme aj projekt na skultúrnenie nášho prostredia. Chceme lepšie využiť náš pekný areál. Začali sme už preto pracovať na zriadení triedy v prírode, plánujeme tu vybudovať aj relaxačný kútik, ktorý by mohli využívať naši žiaci, ale aj verejnosť na odpočinok. Snažíme sa skrátka to, čo bolo dobré, zachovávať a zároveň veci zlepšovať. Aj preto je o našu školu stále veľký záujem nielen rodičov a detí z Nitry, ale aj z okolitých obcí,“ dodala Vargová.

AUDIO: Vargová o profilácii školy


ZŠ Nábrežie mládeže už desaťročia vychováva atlétov a hokejistov 

Nitra 6. mája (TASR) – Tisícky žiakov a stovky atlétov a hokejistov vychovala v priebehu svojej 46-ročnej histórie Základná škola (ZŠ) Nábrežie mládeže v Nitre. Bola postavená v roku 1967, keď sa lúky v okolí niekdajšej obce Tormoš menili na dnešné sídlisko Chrenová. Podľa slov riaditeľky školy Kataríny Vargovej prichádzalo v druhej polovici 60. rokov na nové sídlisko množstvo mladých rodín a táto situácia si vyžiadala zriadenie novej školy.

„Okrem roku 1967 bol ďalším významným medzníkom rok 1972, keď škola získala štatút športovej triedy na atletiku. To je dôležitý okamih. Ďalším je zasa rok 1983, v ktorom sme získali štatút športovej triedy pre ľadový hokej,“ povedala Vargová. Ako pripomenula, ďalším dôležitým obdobím pre školu bol rok 2006, keď prešla komplexnou obnovou. Aj vďaka tomu súčasné vedenie ZŠ nemusí riešiť problémy so zatekajúcou strechou či s vysokými účtami za energie. „Máme novú strechu, máme plastové okná a zateplenú budovu. To sú dôležité momenty,“ konštatovala.

V čase nárastu populačnej krivky v 70. rokov navštevovalo školu približne 1000 detí. Najviac žiakov mala ZŠ v roku 1974, keď tam chodilo 1430 detí. Dnes sa pôvodný počet 24 tried zvýšil na 29. Žiakov má však škola menej. „Dnes máme 610 žiakov a sme tretia najväčšia škola v Nitre,“ uviedla Vargová. V priebehu desiatok rokov sa vo vedení školy vystriedalo sedem riaditeľov. „Za tie rok to nie je veľa a dokazuje to, že sme stabilný kolektív,“ pripomenula súčasná riaditeľka. Veľa učiteľov zostáva verných tejto ZŠ po celý život. Asi tretinu pedagogického zboru tvoria skúsení kantori vo veku nad 50 rokov. Zvyšok sú mladí učitelia, ktorým sa na škole páči. „Vidím to podľa toho, že keď k nám prídu, väčšinou majú záujem zostať u nás a cítia sa tu dobre. Vedenie školy im nemôže zabezpečiť všetko, napríklad vyššie platy, ale snažíme sa všetci vytvárať tu príjemné prostredie, a to je dôležité,“ zdôraznila Vargová.

Prostredie dotvára aj areál školy, ktorý sa tam v priebehu desiatok rokov podarilo vybudovať. Jeho súčasťami sú hokejbalové i multifunkčné ihrisko, bežecká dráha či atletické športoviská. „Okrem našich žiakov využíva areál počas týždňa i víkendov aj množstvo ľudí zo sídliska. Napriek tomu sa nám ho darí udržiavať v dobrom stave, čo zvyšuje atraktivitu našej školy nielen pre rodičov a deti z Nitry, ale aj okolitých obcí,“ dodala Vargová.

AUDIO: Vargová o významných medzníkoch v histórii školy

Škola vychovala majstrov sveta i olympijských medailistov

Nitra 6. mája (TASR) – Medailisti z olympijských hier, majstri sveta, držiteľ titulu Slovenský atlét roka či významný diplomat - to sú všetko tituly a úspechy ľudí, ktorí svoju kariéru odštartovali na Základnej škole (ZŠ) Nábrežie mládeže v Nitre. Ako pripomenula riaditeľka ZŠ Katarína Vargová, žiakov, z ktorých sa neskôr stali významné osobnosti, mala škola v priebehu desaťročí toľko, že začínajú uvažovať o myšlienke vybudovať im sieň slávy.

„Dlhodobo sa tu darí vychovávať výborných reprezentantov nášho štátu. Je to napríklad športová strelkyňa a strieborná medailistka z olympijských hier Zuzana Štefečeková, majstri sveta a slovenskí hokejoví reprezentanti Jozef Stümpel, Dušan Milo, obranca Ivan Švarný, hokejista Erik Čaládi či známy brankár Branislav Konrád. Môžem spomenúť aj atlétov. Sú to napríklad súrodenci kladivári Nikola a Marcel Lomnický či známy chodec a víťaz ankety Slovenský atlét roka 2006 Matej Tóth,“ povedala Vargová.

Škola chce po tohtoročných hokejových majstrovstvách sveta pozvať niektorých slovenských hokejistov na besedu. Tento rok by na prízemí školy mala pribudnúť aj sieň slávy, ktorá by pripomínala talenty, ktoré sa práve tu zrodili. „Zamerali by sme na osobnosti aj z atletiky, aj z hokeja. Takže pri vstupe do našej školy by bolo na prvý pohľad vidieť, že sme športová škola, ktorá dokáže vychovávať naozaj dobrých športovcov,“ uviedla riaditeľka. Ako pripomenula, v budúcnosti by k sieni slávy mala pribudnúť aj nová tradícia, ktorá by spočívala v organizácii pravidelného hokejového zápasu. Zúčastnili by sa na ňom žiaci školy a slávni hokejisti, ktorí svoju kariéru štartovali práve v Nitre. „Chceli by sme, aby do toho boli zapojené tieto osobnosti, naši bývalí žiaci, ktorí sú aktívni alebo aj neaktívni, a aby všetci žiaci našej školy boli na tom štadióne. Chceme obnoviť toho športového ducha. A aj tí športovci potom majú taký dobrý pocit, že sa majú kde vrátiť,“ vysvetlila Vargová.

Ako zdôraznila, ZŠ Nábrežie mládeže nevychováva iba vynikajúcich športovcov. „Naším žiakom bol napríklad aj slovenský veľvyslanec v Spojených štátoch amerických pán Peter Kmec. Bol diplomatom aj vo Švédsku a je veľmi milé, že na našu školu nezabudol. Práve z jeho iniciatívy sa napríklad naši žiaci mohli zúčastniť na atletických pretekoch v Škandinávii,“ dodala Vargová.

AUDIO: Vargová o zorganizovaní zápasu s osobnosťami a bývalými žiakmi
Zdroj, audio: TASR   Foto: Shutterstock

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie