Materská dovolenka v regióne CEE: Accace Regional Study 2013

Mám prácu
Podmienky materskej a rodičovskej dovolenky sú v poslednej dobe čoraz viac diskutovanými témami v rámci boja proti diskriminácii žien, presadzovania ľudských práv a medzi medzinárodnými organizáciami práce. Výsledkom sú stále viditeľnejšie regulácie v legislatívach jednotlivých štátov.

Pri otázke materských a rodičovských dovoleniek je nutné zabezpečiť objektívny prístup, ktorý nebude diskriminovať ako zamestnanca, tak ani zamestnávateľa. Medzinárodné a národné organizácie preto prijímajú opatrenia, ktoré majú zabezpečiť rovnováhu medzi štátnymi inštitúciami, zamestnávateľmi a zamestnancami, ktorého cieľom je zabezpečiť férové podmienky na trhu práce, ako i stabilné ekonomické zázemie pre výchovu dieťaťa.

Spoločnosť Accace, ktorá sa venuje daňovému poradenstvu a outsourcingu, vám prináša prehľad hlavných podmienok, benefitov, práv a zodpovedností ako i dopadov medzinárodných regulácií na lokálnu legislatívu spojenú s materskou a rodičovskou dovolenkou. Štúdia (Materská dovolenka v regióne CEE: Accace Regional Study 2013), ktorú vypracovali experti Accace z 10 krajín strednej a východnej Európy (Bulharska, Českej republiky, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Srbska a Ukrajiny) bola spracovaná do prehľadnej infografiky, ktorá zhŕňa základné fakty o materských a rodičovských dovolenkách v týchto krajinách.

Kompletná štúdia vám prináša predstavenie hlavných zákonov a ustanovení, viažúcich sa na rodičovstvo v regióne CEE, a postupne sa zameriava na špecifiká jednotlivých analyzovaných krajín:
  • Regionálny pohľad na rodičovstvo 

  • Materská dovolenka: podmienky, dĺžka a príspevky 

  • Špecifické prípady: práva otcov a adopcia 

  • Rodičovská dovolenka: podmienky, dĺžka a príspevky 

  • Iné benefity 

Na základe štúdie hlavných charakteristík materskej a rodičovskej dovolenky a poskytnutých benefitov spojených s ňou, je možné porozumieť tomu, ako sa vyvíjalo rodičvstvo v našej spoločnosti a regióne východnej a strednej Európy.

Úplné znenie anglickej verzie vypracovanej štúdie: Materská dovolenka v regióne CEE


Zdroj: Accace    Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie