Minimálna mzda bude v budúcom roku vyššia o 4,2 %

Mzdy a analýzy
Košice 2. októbra (TASR) – Minimálna mzda sa na budúci rok zvýši o 4,2 %. Pre zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní mesačnou mzdou, to znamená, že ich minimálny plat bude musieť byť vo výške 352 eur oproti súčasnej sume 337,70 eura. Vyplýva to z nariadenia vlády SR, ktoré pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR a na dnešnom výjazdovom rokovaní v Košiciach ho kabinet schválil.

Nová suma minimálnej mzdy predstavuje nárast medzi rokmi 2013 a 2014 v hrubom vyjadrení o 14,30 eura mesačne. V čistom vyjadrení bude predstavovať 304,84 eura mesačne, čo je rast oproti čistej minimálnej mzde v roku 2013 vo výške 292,48 eura o 12,36 eura mesačne.

Výšku minimálnej mzdy na budúci rok stanovil rezort práce po tom, čo sa na jej nastavení nedohodli sociálni partneri na rokovaní tripartity. Tí sa už tradične nevedeli zhodnúť na tom, v akej výške by mal byť minimálny plat zamestnancov. Kým zamestnávatelia navrhovali zachovanie súčasnej výšky minimálnej mzdy, Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR navrhla jej zvýšenie v budúcom roku tak, aby v čistom dosahovala aspoň hranicu chudoby na Slovensku.

Zo zákona preto vyplynula povinnosť stanoviť výšku minimálnej mzdy ministerstvu práce. Návrh rezortu vychádza z vývoja inflácie a reálnej mzdy v hospodárstve na Slovensku za predchádzajúci kalendárny rok. "Navrhované zvýšenie sumy minimálnej mzdy o 4,2 % zohľadňuje skutočnosť, že index rastu spotrebiteľských cien za rok 2012 dosiahol 103,6 % a bol opätovne vyšší ako medziročný rast priemernej mzdy vo výške 102,4 %, takže aj v roku 2012 došlo k poklesu reálnej mzdy zamestnancov o ďalších 1,2 %," zdôvodnil nastavenie minimálnej mzdy rezort práce.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie