Na Základnej škole Československej armády v Prešove majú anglickú bilingválnu triedu

Školy a vzdelávanie
Prešov 30. septembra (TASR) – Základná škola Československej armády v Prešove s 995 žiakmi, ktorá dnes patrí nepochybne medzi desiatku najpočetnejších základných škôl na Slovensku, venuje veľkú pozornosť vyučovaniu jazykov.

Riaditeľka školy Ľubica Kohániová pre TASR uviedla, že takto vedia deťom poskytnúť komplexnejšiu prípravu pre štúdium na strednej škole, ale už aj v tomto veku im vedia v rámci projektov vytvoriť podmienky na výmenný pobyt či komunikáciu s partnerskými školami v zahraničí.

"U nás sa vyučuje od prvého ročníka anglický jazyk, ako druhý cudzí jazyk je nemčina a ruština. Formou krúžkov sme vyučovali aj taliančinu, tú by sme chceli spustiť ako druhý vyučovací jazyk. Je v tom trošku problém, lebo taliančina sa v Prešove učí len na jednom gymnáziu," vysvetľuje riaditeľka.

V škole majú aj ďalšiu novinku, pre jazykovo nadané deti otvorili v piatom ročníku anglickú bilingválnu triedu, kde prebieha rozšírené vyučovanie angličtiny. Začali so šiestimi hodinami a postupne by mali pribudnúť ďalšie predmety v angličtine, uvažuje sa o histórii a geografii.

"Do tejto triedy prichádzajú veľmi talentované deti, snažia sa angličtinu prijímať takmer ako svoj rodný jazyk. Je to náročnejšie aj pre pedagóga na prípravu, ale už teraz vidno veľmi pekné výsledky," povedal učiteľka v bilingválnej triede Michaela Ilavská.

Tento projekt, v ktorom je zapojených 26 žiakov, má vlastné tematicko-vzdelávacie plány a realizujú ho v spolupráci s Gymnáziom na Konštantínovej ulici v Prešove a Prešovskou univerzitou.

V rámci projektu bude prebiehať výmena žiakov i učiteľov s gymnáziom, chceli by absolvovať spoločnú exkurziu a ďalšie aktivity.

"Výsledok by mal byť taký, že ak budú rodičia detí súhlasiť, po ôsmom ročníku by táto trieda mala kompletne celá prejsť na gymnázium, kde fungujú anglické bilingválne triedy," doplnila riaditeľka.

Už druhý rok je škola zapojená do projektu Comenius – školské partnerstvá. Učitelia a niekoľko žiakov tento rok vycestovalo na stretnutie na Sardíniu.

"Tento projekt sme veľmi privítali, lebo učitelia sa môžu zlepšovať v komunikácii v anglickom jazyku, poznávajú nové krajiny a školské systémy. Toto je napríklad projekt zameraný na environmentálnu výchovu," uviedla riaditeľka a dodala, že išlo veľmi podnetné návštevy. V rámci projektu by chceli organizovať aj ďalšie výmenné pobyty.

AUDIO: Ilavská o anglickej bilingválnej triede 

VIDEO: V tomto školskom roku otvorili v piatom ročníku na ZŠ Československej armády v Prešove anglickú bilingválnu triedu. Hovorí učiteľka Michaela Ilavská. Na vyučovanie jazykov tu využívajú moderné novo vybavené učebne, ktoré vytvorili vďaka projektu rekonštrukcie školy financovaného z eurofondov.

Tu bude player


Na ZŠ Čsl. armády v Prešove vyrástlo niekoľko majstrov sveta

Prešov 30. septembra (TASR) – Množstvo vynikajúcich športovcov, ktorých povzbudzovali tisíce fanúšikov, začínalo svoju kariéru v laviciach i telocvični na Základnej škole Československej armády v Prešove.

Už niekoľko desaťročí tu s menšou prestávkou prebieha príprava mladých hokejistov, ktorí pôsobili v slovenskej respektíve československej reprezentácii. V kronike školy sú fotografie žiackeho hokejového družstva, na ktorej nájdete napríklad majstra sveta z roku 1985 a dvojnásobného olympijského medailistu Igora Libu.

Ďalším odchovancom je René Pucher, ktorý sa pričinil o víťazstvo národného tímu na hokejových šampionátoch skupiny C a B, a pomohol tak slovenskému družstvu vrátiť sa do elitnej svetovej špičky.

Súčasným priaznivcom hokeja sú pravdepodobne najznámejšie mená niekoľkonásobných slovenských reprezentantov a členov zlatého tímu z Majstrovstiev sveta 2002 vo Švédsku - Martina Štrbáka a Petra Puchera.

"Obaja hráči bezprostredne po získaní titulu majstrov sveta prišli do školy, podelili sa so svojimi zážitkami a nepochybne nadchli mladých športovcov. Chlapci mali motiváciu a aj dnes v nich vidia svoje veľké športové vzory," povedala riaditeľka školy Ľubica Kohániová.

Na školské časy si rád zaspomína bývalý reprezentant René Pucher.

"Keď sa stretneme, stále spomíname na všetko, čo sme vtedy robili. Mali sme pár takých výtržníkov v dobrom slova zmysle, ktorí nás zabávali celé štyri roky," hovorí bývalý žiak a verí, že aj učitelia na nich radi spomínajú.

Tréningy hokejových tried prebiehajú na zimnom štadióne už skoro ráno. V čase našej návštevy trénovali na ľade žiaci ôsmeho ročníka. Na ľadovej ploche v plnom nasadení plnil pokyny trénera aj talentovaný Martin Havrila.

"Hokej hrám v podstate od svojich štyroch rokov. Chcel by som v budúcnosti obliekať dres niektorého z družstiev v NHL alebo KHL," povedal mladý hokejista.

ZŠ Československej armády sa pred štyrmi rokmi v rámci racionalizácie spojila so susednou ZŠ Odborárska a tak sa prirodzene jej športová história obohatila. Druhá škola totiž desaťročia pripravuje hádzanárov Tatranu.

Škola má teda dnes okrem hokejistov aj školské stredisko hádzanárov. Jedným z trénerov a učiteľov je bývalý československý reprezentačný brankár Jozef Lukáč.

"Ešte na základnej škole Odborárska vyrástlo veľa dobrých hádzanárov. Mojim prvým odchovancom bol reprezentant Stanislav Kolpach, ktorý už dnes trénuje jedno z mládežníckych reprezentačných družstiev. Ďalším sú napríklad Rado Pekár, Martin Justus," spomína tréner.

Dodáva, že terajšia história už po spojení dvoch známych športových škôl a hlavne výsledky hovoria za všetko. Preto by vedenie ZŠ a určite aj žiaci privítali vo svojej blízkosti nové športoviská. Priestoru je na to dosť, chýbajú však peniaze.

AUDIO: Kohániová o odchovancoch hokeja na škole

VIDEO: Na základnej škole Československej armády v Prešove sú vytvorené športové hokejové triedy. Vyrástli tu vynikajúci slovenskí reprezentanti ako napríklad Igor Liba, Peter a René Pucherovci či Martin Štrbák. Na ľadovej ploche prebieha tréning ôsmakov. Hovoria učiteľ Martin Sabolčin a po ňom žiak Martin Havrila. Na úspechy bývalých žiakov školy spomína aj riaditeľka Ľubica Kohániová. Na školské časy nezabudol ani René Pucher.

Tu bude player

ZŠ Čsl. armády v Prešove prešla rozsiahlou rekonštrukciou

Prešov 30. septembra (TASR) – Základná škola Československej armády v Prešove má za sebou rozsiahlu rekonštrukciu a modernizáciu, ktorá stála viac ako 2,7 milióna eur. Tú mohlo mesto ako zriaďovateľ realizovať predovšetkým vďaka dotáciám z eurofondov.

Vzhľadom na to, že sa škola v rámci racionalizácie spojila so susednou ZŠ Odborárska, čo bolo ešte pred schválením projektu, v nasledujúcich rokoch bude potrebné opraviť aj ďalšie pavilóny.

"Je to 50-ročná budova, takže bola v pomerne zlom technickom stave. Zatekali strechy, boli veľké úniky tepla, staré sociálne zariadenia a všetko bolo treba neustále opravovať, preto sme sa potešili, keď nám schválili projekt," povedal pre TASR riaditeľka školy Ľubica Kohániová.

Vedenie školy predpokladá, že táto investícia sa podpíše aj na celkovej kvalite výchovno-vzdelávacieho procesu. Jednak získali nové vybavenie priestorov a tiež ušetrené prostriedky, ktoré pred tým išli na energie, môžu využiť na zlepšenie kvality vyučovania.

"Zateplením objektu sa predpokladá zníženie energetickej náročnosti budov až o 59 percent. Získali sme modernizáciou nové vybavenie jazykovej učebne, učebne fyziky a tak isto sa uskutočnila rekonštrukcia rozvodov tepla, elektriny, čo tiež bude smerovať k úsporám na nákladoch," konštatovala riaditeľka.

Pripomenula, že napríklad v jazykovej učebni teraz majú deti k dispozícii interaktívnu tabuľu, vyše 20 počítačov a ďalšie zariadenia napríklad na prenos a reprodukciu zvuku.

Kohániová doplnila, že vzhľadom na spojenie dvoch škôl sa nepodarilo urobiť rekonštrukciu všetkých objektov, sami si však pomohli napríklad pri vytvorení prechodovej chodby do iných pavilónov, aby učitelia nemuseli obchádzať budovy.

Keďže škola má takmer 1000 žiakov, v prevádzke sú dve jedálne i kuchyne. V rámci tejto etapy rekonštrukcie sa nepodarilo realizovať opravu telocvične. Škola sa však rozhodla investovať aj z vlastných zdrojov.

"Dali sme novú podlahu, vymenili sme okná, ale stále vzhľadom na to, že máme športové triedy, pociťujeme nedostatok športovísk. Teraz sme dostali ako dar zrekonštruované asfaltové ihrisko, ale potrebovali by sme nejaké viacúčelové, aby sa dalo využiť na športovú prípravu," doplnila Kohániová.

Pripomenula, že na takéto športovisko prípadne halu majú priestor medzi pavilónmi školy. Ihrisko alebo hala by mohla slúžiť nielen škole, ale aj obyvateľom celého sídliska.

"Nakoľko hádzanári dosahujú permanentne dobré výsledky, hokejisti sú rovnako na dobrej úrovni, tak by sa na tejto škole žiadal stánok športu. My máme priestory v hale, dobre by bolo v rámci všestrannej prípravy dostať sa do iných priestorov," povedal súčasný tréner hádzanárov a bývalý československý reprezentant Jozef Lukáč.

AUDIO: Lukáč o potrebe ďalšieho športoviska

Učiteľ telesnej výchovy na ZŠ Československej armády v Prešove a tréner žiackej základne Tatrana Prešov, bývalý československý reprezentant Jozef Lukáč


Tréning žiakov 8. ročníka hokejovej triedy na ZŠ Československej armády v Prešove
Zdroj, foto, audio, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie