Ako požiadať o dávku garančného poistenia, ak zamestnávateľ neplatí mzdy

Mám prácu
Bratislava 26. septembra (TASR) – V prípade, že sa firma dostane do platobnej neschopnosti a nie je schopná niekoľko mesiacov vyplácať mzdy, zamestnanci si toto obdobie môžu "vykryť" dávkou garančného poistenia. Túto dávku poskytuje Sociálna poisťovňa z garančného poistenia a je určená na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov. "Nárok na dávku garančného poistenia má zamestnanec, ktorému platobne neschopný zamestnávateľ nevyplatil príjem," priblížil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Môže o ňu požiadať aj zamestnanec, ktorý pracuje na dohodu o vykonaní práce, taktiež si ju môžu nárokovať študenti - brigádnici na dohodu, ako aj člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu.

Dávku môže zamestnanec čerpať po splnení niekoľkých podmienok. V prvom rade musí zamestnávateľ podať návrh na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu. Za deň vyhlásenia konkurzu firmy sa považuje deň doručenia návrhu príslušnému súdu. Až potom môže zamestnanec podať žiadosť SP o priznanie tejto dávky. "Podmienkou nároku na dávku nie je skončenie pracovnoprávneho vzťahu, ten môže trvať naďalej. Podmienkou nie je ani to, aby zamestnávateľ poistné na garančné poistenie aj v skutočnosti platil. Ak si zamestnávateľ túto povinnosť neplní, neohrozí to nárok zamestnanca na dávku," dopĺňa Višváder.

Keď si chce zamestnanec túto dávku vybaviť, musí podať žiadosť v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste evidencie zamestnávateľa. To znamená, že ak zamestnanec s trvalým pobytom napríklad v Košiciach pracuje vo firme so sídlom v Bratislave, nárok na dávku si bude uplatňovať v pobočke Sociálnej poisťovne v Bratislave. Žiadosť si musí zamestnanec podať do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti firmy, v ktorej pracoval, alebo od skončenia pracovnoprávneho vzťahu. Uvedie si v nej výšku neuspokojených nárokov a obdobie, za ktoré mu ich firma nevyplatila. Výšku nevyplatených miezd mu však musí potvrdiť zamestnávateľ.

Zamestnanec môže od SP požadovať v rámci tejto dávky vyplatenie neuspokojených nárokov najviac za tri mesiace. "Obdobie, z ktorého sa môžu požadovať tri mesiace, je obdobie posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúci začiatku platobnej neschopnosti alebo dňu skončenia pracovnoprávneho vzťahu z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa," dodáva Višváder. Maximálna výška dávky, ktorú môže SP zamestnancom vyplatiť, je v súčasnosti vo výške 2415 eur. Dávku vyplatí SP žiadateľovi jednorazovo.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie