Po dvoch rokoch sa Slovensko dožije rastu reálnych miezd

Mzdy a analýzy
Bratislava 21. septembra (TASR) - Reálne mzdy v tomto roku stúpnu o 0,9 %, v budúcom o 1,1 %. Tvrdí to vo svojej najnovšej makroekonomickej prognóze Ministerstvo financií (MF) SR. "Slovensko sa po dvoch rokoch dožije rastu reálnych miezd. To má, samozrejme, aj pozitívny dopad na domácu spotrebu," priblížil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Rast miezd bude citeľnejší v súkromnej sfére, v štátnej správe bude obmedzený prebiehajúcou konsolidáciou verejných financií. "Dnes sme však nútení dostať do poriadku verejné financie a dostať pod kontrolu aj vývoj deficitu," upozornil Kažimír.

Tlak na rast miezd vytvára podľa aktuálnej prognózy MF SR vyššia produktivita práce. Nízke tempo rastu cien tak umožňuje zaznamenať rast reálnych miezd. Reálne mzdy by podľa odhadov rezortu financií mali rásť aj v nasledujúcich rokoch. V predošlých dvoch rokoch rástli platy iba nominálne, vyššia miera inflácie neumožnila, aby stúpli aj reálne.

Tempo rastu cien by podľa najnovších odhadov malo byť v tomto roku výrazne nižšie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Rezort financií predpokladá, že medziročne by ceny mali stúpnuť o 1,6 % v tomto roku a 1,7 % v roku 2014. "Oproti priemeru minulých rokov je rast regulovaných cien približne šestinový. Očakávame, že ohlásená vysoká úroda ukončí obdobie nadpriemerného rastu cien potravín. Od januára budúceho roka dôjde k ďalšiemu poklesu ceny elektriny pre domácnosti a celá položka regulovaných cien bude opäť rásť len veľmi mierne," avizuje v komentári k aktuálnej prognóze Inštitút finančnej politiky (IFP).

Slovenská ekonomika by mala podľa rezortu financií v tomto roku vzrásť o 0,8 %. V budúcom roku by mal rast hrubého domáceho produktu (HDP) zrýchliť na 2,2 %. K rastu bude podľa analytikov ministerstva najviac prispievať export, ktorý by mal byť podporený priaznivejším vývojom u hlavných obchodných partnerov Slovenska. Priaznivo bude vplývať aj oživenie domácej spotreby, ktorá v tomto roku zaznamenala rast prvýkrát po štyroch rokoch.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie