Firmy pomáhajú matkám na materskej vrátiť sa do práce

Mám prácu
Bratislava 17. septembra (TASR) – Skrátený úväzok, práca z domu, či rôzne semináre a školenia. Takouto formou niektoré spoločnosti na Slovensku pomáhajú matkám na materskej dovolenke začleniť sa do pracovného kolektívu pred opätovným návratom do zamestnania.

Zamestnanec v ČSOB si môže vybrať z pracovných pozícií, ktoré sú k dispozícii a dohodnúť sa s budúcim manažérom na mzdových podmienkach a pracovnom čase tak, aby mal čas popri práci aj na výchovu dieťaťa. "Základnou podmienkou zapojenia sa do programu je ukončenie materskej dovolenky. Zamestnanci však nestrácajú nárok na rodičovský príspevok bez ohľadu na to, aký príjem dosiahnu," vysvetľuje riaditeľka odboru ľudských zdrojov banky Jana Palenčárová.

Spoločnosť IBM Slovensko poskytuje svojim zamestnancom viaceré programy, ktorými podporujú pri nástupe do zamestnania mamičky po materskej dovolenke. Jednou z takýchto foriem je napríklad skrátený úväzok. "Rovnako poskytujeme možnosť pracovať z domu na takzvanom "telework" princípe. Problematiku ohľadom práce a rodičovstva má vo svojej náplni u nás aj interné združenie Klub rodičov, ktorého členom sa môže stať ktokoľvek z pracovníkov, vrátane mamičiek na materskej dovolenke. Manažéri IBM na Slovensku sú v pravidelnom kontakte so svojimi kolegyňami na materskej a rodičovskej dovolenke minimálne raz za tri mesiace," približuje riaditeľka ľudských zdrojov spoločnosti Radka Blümlová.

Korporátny program zameraný na začlenenie matiek do pracovného kolektívu má aj spoločnosť Zentiva Slovensko. "V prípade potreby vypomáhať na oddeleniach uprednostňujeme mamičky na rodičovskej dovolenke. Týmto spôsobom stále zostávajú v kontakte so spoločnosťou a prácou. Zároveň majú možnosť privyrobiť si," objasňuje hovorkyňa spoločnosti Beáta Kujanová s tým, že firma ponúka matkám aj skrátený pracovný úväzok.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie