Žiadosť o nemocenskú dávku treba doručiť včas

Mám prácu
Bratislava 2. mája (TASR) - V záujme plynulej výplaty nemocenskej dávky odporúča Sociálna poisťovňa poistencom doručiť potrebné doklady o pracovnej neschopnosti najneskôr 5. deň v mesiaci, v ktorom sa dávka bude vyplácať.

Týka sa to doručení žiadostí pri začiatku práceneschopnosti (Potvrdenie o práceneschopnosti) aj tzv. lístkov na peniaze (Potvrdenie o trvaní práceneschopnosti). SP upozorňuje, že všetky doklady musia byť podpísané poistencom, inak ich Sociálna poisťovňa nemôže akceptovať. Nemocenská dávka sa totiž vypláca mesačne pozadu. Aby mohla byť vyplatená hneď v nasledujúcom mesiaci, je potrebné nezabudnúť na včasné doručenie žiadosti o jej výplatu.

K uplatneniu nároku na nemocenskú dávku slúži doklad o začatí dočasnej pracovnej neschopnosti, doklad o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, prípadne doklad o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti.

Samostatne zárobkovo činné osoby a dobrovoľne poistené osoby ich odovzdávajú v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne v mieste svojho trvalého bydliska. Zamestnanci ich predkladajú svojmu zamestnávateľovi, ktorý ich musí kvôli včasnej výplate doručiť pobočke tiež v uvedenom termíne.

Sociálna poisťovňa zároveň poistencom pripomína, že pri vzniku nároku na nemocenskú dávku si sami môžu určiť spôsob výplaty (v časti II Potvrdenia o práceneschopnosti) na bankový účet. Ak ho neuvedú, nemocenskú dávku Sociálna poisťovňa automaticky vyplatí na adresu trvalého bydliska.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie