Zvýšiť záujem žiakov o odborné vzdelávanie má národný projekt

Školy a vzdelávanie
Bratislava 12. septembra (TASR) - Odborné vzdelávanie v základných školách, rozvoj pracovných zručností žiakov a práca s talentami je cieľom národného projektu "Základná škola pre praktický život", ktorý rozbieha Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV). Do projektu sa v rámci všetkých aktivít zapojí 500 škôl na Slovensku.

"Projekt má napomôcť riešiť aktuálnu situáciu nášho pracovného trhu. Vieme dobre, že máme vysokú nezamestnanosť práve mladých ľudí a tiež veľmi dobre vieme, že mladí ľudia sa nám hlásia skôr na obchodné akadémie, gymnáziá. Máme veľký nedostatok žiakov, ktorí sa hlásia na stredné odborné školy," uviedla projektová manažérka Gabriela Horecká s tým, že chcú podporiť žiakov základných škôl, ktorí majú na odborné vzdelávanie predpoklady. Podľa ŠIOV v súčasnosti je v oblasti školstva nežiaducim javom nezáujem žiakov základných škôl o štúdium na odborných školách. V závislosti od tohto javu priamoúmerne stúpa nedostatok kvalitných odborníkov na trhu práce.

Záujem žiakov o odborné predmety chcú napríklad podporiť aj novým vybavením učební biológie, chémie, fyziky a techniky. "Aby sa prakticky a názorne mohli žiaci rozvíjať aj v rámci manuálnych zručností," doplnila Horecká. Projekt odštartoval v apríli tohto roka a potrvá do roku 2015. V rámci všetkých aktivít sa do neho zapojí 500 základných škôl na celom Slovensku a dotkne sa minimálne 5000 žiakov s výnimkou Bratislavského kraja. Z toho 49 pilotných škôl bude vybavených zariadením odborných učební fyziky, techniky a 28 z nich aj laboratóriom biochémie. Projekt by si mal vyžiadať približne 19,923 milióna eur. Z eurofondov bude hradených 85 percent výdavkov a 15 percent pôjde zo štátneho rozpočtu.

Realizácia projektu bude prebiehať prostredníctvom troch aktivít. V prvej príde k vybaveniu odborných učební modernými didaktickými pomôckami. Súčasťou toho bude aj metodická podpora a kontinuálne vzdelávanie určené pre učiteľov biológie, chémie, fyziky a techniky. Druhá aktivita bude zameraná na kariérne poradenstvo pre žiakov, ktoré sa začne už od piateho ročníka základnej školy. Aktivita číslo tri bude venovaná zlepšeniu úrovne práce s talentami formou súťaží.

Na projekte sa zúčastňujú aj zamestnávatelia a stavovské organizácie spolupracujúce v jednotlivých krajoch na príprave zoznamu povolaní, ktoré sú v regióne najviac potrebné. Žiaci tak budú podľa ŠIOV viac zorientovaní pri výbere budúceho povolania.

AUDIO: Horecká o projekte
Zdroj, foto, audio: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie