Študenti košického Konzervatória žnú úspechy po celom svete

Školy a vzdelávanie
Košice 29. apríla (TASR) – Za prelomové obdobie Konzervatória Košice považuje riaditeľ školy Bartolomej Buráš roky, keď sa pre študentov aj pedagógov otvorili brány do sveta.

"Do revolúcie nebola príležitosť sa vôbec niekam dostať. Po roku 1990 som so svojimi študentmi absolvoval toľko zájazdov po svete, až sa mi to zdá ako neskutočné," povedal Buráš. Úspechy na rôznych pódiách zaznamenal akordeónový orchester, symfonický, komorný, či sláčikový orchester. Boli sme trikrát v Japonsku, raz v Mexiku, prejazdili sme celú Európu," dodal riaditeľ školy.

Za istý prelom považuje aj to, že sa škola musela presťahovať z priestorov na Hlavnej ulici. "Jednak bola bývalá budova reštituovaná, ale aj podmienky tam už boli také nevyhovujúce, že to priamo ohrozovalo učebný proces. Pri búrke tam tiekla po schodoch voda, raz dokonca sme našli organ akoby v kúpeli," zaspomínal si Buráš.

V súčasnosti každý rok nastúpi do prvého ročníka Konzervatória asi päťdesiat žiakov. "Je vzácne, že maximálne jeden-dvaja nenájdu po skončení štúdia uplatnenie. Niektorí sa s úspechom zúčastňujú na konkurzoch do filharmónie či divadelného orchestra, veľká časť ich ide učiť a niektorí sa venujú hudbe alebo umeniu, ale inému zameraniu, než aké vyštudovali," objasnil Buráš.

Vyzdvihol spoluprácu školy so Štátnou filharmóniou Košice, keď poslucháči Konzervatória dostanú šancu vystúpiť, či už ako súčasť orchestra, alebo tí najlepší aj ako sólisti na rôznych koncertoch. "Už počas štúdia vystupujú naši herci či študenti baletu v Štátnom divadle v Košiciach a mnohí tu aj zostanú," dodal.

Podľa Buráša istým parametrom kvality školy sú aj produkty, ktoré pripravujú pre verejnosť. "Koncom marca mal v Dome umenia koncert náš symfonický orchester, náš zbor spolu so Zborom košických učiteľov. Výsledkom ich spoločnej snahy bola Omša Antonína Dvořáka. Dom umenia bol plný a koncert mal obrovský úspech," prízvukoval.

Študenti košického Konzervatória sa tiež pravidelne zúčastňujú na rôznych súťažiach škôl s podobným zameraním, či už u nás, alebo v zahraničí a pravidelne si prinášajú ocenenia.

AUDIO: Buráš o uplatnení absolventov

Košické Konzervatórium vychovalo mnohých známych umelcov

Mnoho bývalých absolventov košického konzervatória našlo uplatnenie nielen na domácich umeleckých scénach, ale aj v zahraničí.

"Poniektorí akoby trošku ušli a robia niečo iné, ako vyštudovali, ale sú úspešní, a to ma teší," povedal riaditeľ Konzervatória Košice Bartolomej Buráš. S hrdosťou v hlase pritom spomínal napríklad na Mariána Čekovského, s ktorým má škola doteraz veľmi dobré vzťahy, či na Petra Biča, ktorého skupina sa stala v minulom roku v ankete Zlatý slávik skokanom roka.

"Spomeniem tiež bratov Timkovcov a ich skupinu No Name, ktorú asi netreba zvlášť predstavovať. Timkovci dokonca dnes pôsobia na našej škole ako pedagógovia a dosahujú so svojimi študentmi pozoruhodné výsledky," povedal Buráš.

Inštrumentalisti, ktorí svoju umeleckú dráhu začínali práve na košickom konzervatóriu, hrávajú dnes v najlepších svetových orchestroch. "Istým spôsobom je s nami spojená aj svetová husľová superhviezda Júlia Fischer, ktorá sa narodila v Košiciach a už ako deväťročná hrala jeden zo svojich prvých koncertov práve s naším orchestrom. Pri jej návšteve nášho mesta sa nikdy nezabudne pripomenúť a pokiaľ to možnosti dovolia, aj sa stretneme," dodal Buráš.

Lavice v tejto umeleckej škole dral svojho času aj Peter Breiner. "On je vlastne spolužiak mojej manželky a tiež má vrelý vzťah k škole. Váži si na ňom najmä to, že je to človek, ktorý má názor a stojí si za ním, či už v hudbe, alebo živote," uzavrel Buráš.

AUDIO: Buráš o Petrovi Breinerovi 

FOTOGALÉRIA: Študenti počas prestávky v škole.Koncertná sála školy.

Učiteľka spevu Veronika Šoltýsová a korepetítor Zoltán Sallai so študentmi v učebni neoperného spevu.Riaditeľ konzervatória MgA. Bartolomej Buráš.Budova konzervatória.

Zdroj, foto, audio: TASR

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie