Priemerná mzda v 2. štvrťroku vzrástla na 818 eur

Mzdy a analýzy
Bratislava 4. septembra (TASR) - Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca na Slovensku dosiahla v 2. štvrťroku tohto roka hodnotu 818 eur. Jej dynamika rastu sa oproti rovnakému obdobiu vlaňajška zrýchlila o 1,7 percentuálneho bodu na 3,2 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Nižší prírastok spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 1,6 %. Oproti 1. štvrťroku 2013 sezónne očistená nominálna mzda vzrástla o 0,7 %.

Najvyššiu úroveň priemernej mesačnej mzdy zaznamenal ŠÚSR v odvetviach ako finančné a poisťovacie činnosť, informačné a komunikačné činnosti a v oblasti dodávky elektriny, plynu a pary. Najnižšiu priemernú mzdu mali naopak zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, umení, zábave a rekreácii, taktiež v stavebníctve.

Z územného hľadiska najvyššiu nominálnu mesačnú mzdu dostávali zamestnanci v Bratislavskom kraji, kde predstavovala 1036 eur. V ostatných krajoch sa pohybovala od 627 eur v Prešovskom kraji do 768 eur v Košickom kraji.

V 1. polroku dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve hodnotu 804 eur. Medziročne sa zvýšila o 2,9 %, v reálnom vyjadrení o 1 %.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie