Najväčšie uplatnenie na trhu práce majú vysokoškolsky vzdelaní ľudia

Školy a vzdelávanie
Bratislava 2. septembra (TASR) - Najväčšie predpoklady nájsť si na Slovensku dobre zaplatenú prácu majú ľudia s vysokoškolským vzdelaním. Vo svojom najnovšom výskume to tvrdí Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI).

Podľa inštitútu je na Slovensku v súčasnosti najmenej nezamestnaných tých, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie. Títo ľudia taktiež získavajú aj zaujímavé platové ohodnotenie. S tým súvisí aj ich celková životná spokojnosť. Podľa prieskumu sú vysokoškolsky vzdelaní ľudia na Slovensku najspokojnejší. Životnú spokojnosť hodnotili najmä v súvislosti s uplatnením sa na trhu práce. A práve nezamestnanosť sa podľa inštitútu najčastejšie týka ľudí so základným vzdelaním. "Ľudia s nízkym vzdelaním hľadajú na Slovensku prácu najdlhšie a často z trhu práce vypadávajú úplne," uvádza výskumný riaditeľ CELSI a spoluautor výskumných štúdií Martin Kahanec. Najväčšou skupinou dlhodobo nezamestnaných sú podľa neho práve nízkovzdelaní ľudia. "Ak k nezamestnanosti pripočítame zvýšené riziko chudoby, môžeme dnešným deťom odkázať jediné, a to, aby sa učili," hovorí Kahanec.

Inštitút sa pri týchto tvrdeniach odvoláva aj na štatistiky Eurostatu, podľa ktorého až 29 % nízkovzdelaných ľudí je ohrozených chudobou, zatiaľ čo u stredoškolákov je to 10,8 % a u vysokoškolsky vzdelaných ľudí len 4,3 %. Inštitút je preto presvedčený, že do vzdelávacieho systému by mal štát investovať viac peňazí. "Slovensko vynakladá na vzdelávanie dlhodobo minimum financií, čo sa odzrkadľuje na všetkých úrovniach vzdelávacieho systému," myslí si Kahanec. Podľa jeho slov však aj postupné nasycovanie slovenského trhu práce vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi tiež núti ľudí premýšľať nad vybraným oborom a jeho kvalitou. "Šance vysokoškolsky vzdelaných zamestnať sa sú síce stále najvyššie, ale výber odboru a školy majú dlhodobý efekt na uplatnenie na trhu práce," dodáva Kahanec.
Zdroj, foto: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie