Za prácou do Bratislavy prichádzaju najmä mladí muži

Mzdy a analýzy
Bratislava 30. augusta (TASR) – Na Slovensku dochádza za svojou prácou do iného kraja takmer 12 % zamestnancov. Väčšina, až 57 %, prichádza do Bratislavského kraja. Ukázali to štatistiky o priestorovej migrácii za 1. kvartál 2013, ktoré spracovala výskumno-štatistická spoločnosť TREXIMA Bratislava.

Na druhej a tretej priečke v počte prichádzajúcich zamestnancov je Trnavský a Košický kraj. "Dôvodom sú vyššie mzdy, väčšie možnosti uplatnenia sa, veľkí a stabilní zamestnávatelia a v prípade Bratislavy aj to, že sa tu koncentrujú ústredné štátne orgány. Taktiež je tu najväčší počet študentov vysokých škôl, ktorí v meste po škole zostávajú pracovať," vysvetľuje Jozef Krabáč, analytik spoločnosti TREXIMA.

Za prácou najčastejšie dochádzajú ľudia na pozíciách advokátsky koncipient, prekladateľ cudzích jazykov, realitný maklér, aplikačný programátor, obchodný zástupca, montážny pracovník v strojárskej výrobe, izolatér, špecialista v oblasti reklamy a propagácie, vysokoškolský učiteľ a niektorých ďalších.

"Dôvodov je viacero. Sú to profesie, ktoré sa koncentrujú vo väčších mestách, nie sú viazané na konkrétne miesto výkonu práce, respektíve sa im toto miesto mení a prácu si v ktorejkoľvek obci ani nemôžu nájsť," objasňuje Krabáč.

Šesť z desiatich migrujúcich zamestnancov sú pritom muži. Tí majú vyššiu tendenciu opúšťať bydlisko pre prácu a dochádzať za ňou. Ak sa nepresťahuje celá rodina, tak muž zväčša pracuje na týždňovky," hovorí Krabáč.

Najflexibilnejší sú mladí ľudia. Najviac sa presúvajú muži, a to 25 až 29-roční. S vekom percento migrujúcich klesá. Podľa Krabáča je to logické, lebo s vyšším vekom pribúdajú záväzky a taktiež sa znižuje ochota zamestnancov začať niekde odznova.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie