Stredná odborná škola sklárska je jedinou na Slovensku

Školy a vzdelávanie
Lednické Rovne 27. apríla (TASR) – Poľnohospodársky ráz obce Lednické Rovne sa začal meniť na priemyselný pred viac ako 120 rokmi. V roku 1892 tu viedenský priemyselník Jozef Schreiber postavil skláreň, obec mu ale vďačila aj za školu, pridelenie notárskeho úradu, pre ktorý postavil vlastnú budovu, za telegrafný úrad, vlastného lekára, početné domy pre úradníkov a robotníkov, továrenský Potravný spolok, hostinec a iné.

Zručnosť sklárov z Lednických Rovní preslávila obec po celom svete. Už od svojho vzniku boli sklárne na špičke technologického vývoja v sklárskom priemysle. V roku 1896 mal v Lednických Rovniach európsku premiéru pantografický stroj na dekorovanie skla, v roku 1956 vyvinuli v sklárňach unikátnu technológiu výroby ručne tvarovaných kalíškov s tzv. ťahanou nohou. Začiatkom tohto tisícročia spoločnosť RONA ako prvá na svete zaviedla do sériovej výroby automatickú výrobu kalíškov s ťahanou nohou dvojitým fúkaním. Táto technológia patrí k najprogresívnejším na svete v oblasti výroby nápojového skla. V súčasnosti skláreň zamestnáva 1270 zamestnancov, má sedem automatických liniek, zaoberá sa ručnou výrobou a zušľachtením výrobkov. Ročne v akciovej spoločnosti RONA vyrobia asi 65 miliónov kusov sklenených výrobkov.

V Lednických Rovniach má sídlo aj Stredná odborná škola sklárska, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku. Podľa jej riaditeľa Pavla Jaseňa tam študuje asi 200 stredoškolákov v rôznych odboroch. „Žiakov pripravujeme na technické a umelecké sklárske odbory. Máme dohody s výrobnými organizáciami a podnikmi a napríklad v minulom roku sa nám v praxi uplatnilo 93 percent absolventov. Tí najlepší sa môžu uplatniť na dizajnérskom oddelení v spoločnosti RONA, šikovní absolventi sa presadia na ručnej výrobe skla, niekoľko študentov sa každoročne zamestná aj v jednej švajčiarskej spoločnosti v Rakúsku,“ doplnil Jaseň.

Prepojenosť školy s praxou ocenil podľa Jaseňa aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, ktorý na nedávnom veľtrhu Job Expo v Nitre odovzdal škole i spoločnosti RONA spoločné ocenenie za dlhoročnú spoluprácu odbornej školy s firmou. „Ďalšie tohtoročné ocenenie sme získali za TOP výrobok – vitrážové okno z dielne našich študentov maturantov – Patrika Kuceja a Lucie Dianovej,“ uzavrel Jaseň.

AUDIO: Pavol Jaseň o škole a uplatnení

FOTOGALÉRIA: Sklársky majster pomáha študentom pri tvorbe ich maturitných prác.

Študenti tvoria svoje maturitné práce.

Zdroj, foto, audio: TASR

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie