Žiaci so zlými známkami sa tento rok dostanú na gymnáziá naposledy

Školy a vzdelávanie
Bratislava 25. augusta (TASR) – Školáci, ktorí si nepotrpia na dobré známky, by mali už v tomto školskom roku zabrať. Od budúceho školského roka sa totiž na gymnáziá dostanú len žiaci, ktorí nemali na konci druhého polroka ôsmeho ročníka a na konci prvého polroka v deviatke priemer známok z povinných predmetov horší ako 2,0. Keď majú záujem o strednú odbornú školu, nemôžu mať priemer známok horší ako 2,75. Zmena sa dotkne žiakov, ktorí v septembri nastupujú do ôsmej triedy.

Známkový limit budú musieť žiaci dodržať aj na konci druhého polroka posledného ročníka na základnej škole. Zmeny v prijímacom konaní priniesla zmena zákona o odbornom vzdelávaní z dielne ministerstva školstva.

Zákon priniesol povinné prijímačky na stredné školy s maturitou už v uplynulom školskom roku. Výnimkou boli jedine tí, ktorí napísali tzv. monitor zo slovenčiny aj z matematiky aspoň na 90 percent. Od 1. septembra 2014 budú musieť deviataci navyše spĺňať hranicu priemerného prospechu. Pri prijímacom konaní môže brať škola do úvahy úspechy z olympiád či iných súťaží.

Stanovenie limitu známok pre prijatie na strednú školu kritizovala opozícia a pre zákon sa obrátila na Ústavný súd. "Týmto zákonom sa Slovensko stalo svetovým unikátom, v ktorom priemer známok na jednom jedinom polročnom vysvedčení znamená celoživotný zákaz prijatia na stredoškolské štúdium s maturitou, teda aj zákaz vysokoškolského štúdia či práce v štátnej službe," odôvodnil opozičný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS).
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie