Pri prerušení sociálneho poistenia je rozdiel medzi dohodárom a zamestnancom

Pre zamestnávateľov
Bratislava 23. augusta (TASR) - Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že ak fyzickej osobe, ktorá vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, poskytujú pracovné voľno bez náhrady mzdy, prerušia im na toto obdobie povinné sociálne poistenie rovnako ako klasickým zamestnancom, ktorí pracovné voľno bez náhrady mzdy čerpajú.

Podľa § 223 ods. 2 Zákonníka práce dohodárovi nepatrí náhrada odmeny vo viacerých prípadoch jeho ospravedlnenej neprítomnosti v práci, v ktorých klasickému zamestnancovi náhrada mzdy patrí. Ide o také osobné prekážky v práci, ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil dohodárovi výkon práce, akými sú napr. poskytnutie pracovného voľna z dôvodu vyšetrenia alebo ošetrenia v zdravotníckom zariadení, preventívnej lekárskej prehliadky súvisiacej s tehotenstvom, narodenia dieťaťa, sprevádzania rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia, svadby, úmrtia rodinného príslušníka a pod.

Kým klasickí zamestnanci majú v spomenutých prípadoch nárok na náhradu mzdy, dohodárom síce zamestnávateľ neprítomnosť ospravedlní, ale náhrada odmeny im za toto obdobie nepatrí. Klasickým zamestnancom sa preto v týchto prípadoch povinné sociálne poistenie zamestnanca neprerušuje, dohodárom áno.

V tejto súvislosti Sociálna poisťovňa upozorňuje, že povinné sociálne poistenie je možné prerušiť najmenej na jeden celý deň. Kratšie poskytnutie pracovného voľna bez náhrady mzdy zamestnávateľ Sociálnej poisťovni nenahlasuje.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie