Dávku v nezamestnanosti možno poberať aj v zahraničí a hľadať si tam prácu

Hľadám prácu
Bratislava 20. augusta (TASR) - Nárok na dávku v nezamestnanosti po skončení pracovného pomeru v členskom štáte EÚ/EHP a Švajčiarska si človek spravidla uplatňuje v štáte posledného zamestnania. Po priznaní dávky v nezamestnanosti však nemusí zotrvať v danej krajine po celý čas jej poberania. Má možnosť požiadať o jej export na Slovensko v tom prípade, ak prišiel o prácu v zahraničí a chce si novú prácu hľadať doma alebo zo Slovenska do členského štátu, ak si chce hľadať prácu tam.

Export dávky v nezamestnanosti sa uskutočňuje formou priamych platieb na účet poistenca, ktorý požiada o jej exportovanie príslušnú inštitúciu sociálneho zabezpečenia v danom štáte. Zahraničná inštitúcia, ktorú o export dávky požiada, to umožní po tom, ako žiadateľ istý čas zotrvá v jej evidencii. Po povolení exportu sa poberateľ dávky musí do 7 dní zaevidovať na príslušnom úrade práce v danej krajine, kde si hľadá prácu a musí tam byť evidovaný počas celého exportu dávky. Táto inštitúcia sa potom bude informovať v krajine, v ktorej si jej poberateľ hľadá prácu, ako občan spolupracuje s príslušnými službami zamestnanosti.

Dávka v nezamestnanosti sa spravidla exportuje tri mesiace, toto obdobie možno predĺžiť až na šesť mesiacov. V roku 2012 došlo k exportu dávok v nezamestnanosti zo Slovenska do iných členských štátov v 79 prípadoch, z toho najviac do Česka v počte 17, do Nemecka 14 a do Spojeného kráľovstva taktiež 14.

V tom istom roku došlo k importu dávok v nezamestnanosti z iných členských štátov na Slovensko v 390 prípadoch, z toho najviac z Írska v počte 179, z Česka v počte 84 a zo Spojeného kráľovstva v počte 36.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie