Aj študent brigádnik má povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Mám prácu
Bratislava 16. augusta (TASR) - Ak študent uzavrel dohodu o brigádnickej práci študenta na území Slovenska a z tejto dohody si u zamestnávateľa neuplatnil tzv. výnimku z postavenia zamestnanca na účely dôchodkového poistenia, má povinnosť platiť z dosiahnutého príjmu poistné na dôchodkové poistenie.

Poistné pozostáva z poistného na starobné poistenie (4 %), z poistného na invalidné poistenie (3 %), o ktoré bol jeho príjem znížený. Študenti, ktorí si u zamestnávateľa určili jednu dohodu o brigádnickej práci študentov ako výnimku, do sumy mesačného zárobku 66 eur (do dovŕšenia 18 rokov veku) alebo do sumy 155 eur (po dovŕšení 18 rokov) poistné na dôchodkové poistenie neplatia. Ak hranicu zárobku prekročili, poistné na dôchodkové poistenie platia len z prekročenej sumy. Poistné z príjmu študenta odvádzal zamestnávateľ, jeho povinnosťou bolo prihlásiť dohodára do Sociálnej poisťovne i odhlásiť ho. Sám študent nemá pri ukončení letnej brigády povinnosti voči Sociálnej poisťovni.

Ak sa študent počas štúdia zamestná na základe pracovnej zmluvy, nadobúda v sociálnom poistení právne postavenie zamestnanca s povinnosťou platiť poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia. Študent nemá voči Sociálnej poisťovni prihlasovacie, oznamovacie, odhlasovacie a odvodové povinnosti. Tieto plní jeho zamestnávateľ, to znamená, že zamestnávateľ odvádza Sociálnej poisťovni poistné, ktoré je povinný platiť študent ako zamestnanec.

Študent v postavení zamestnanca je povinne poistený na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie (starobné a invalidné) a poistenie v nezamestnanosti, zamestnávateľ okrem poistného do uvedených fondov platí aj poistné na úrazové a garančné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. Obdobie pracovného pomeru, t. j. obdobie povinného poistenia zamestnanca sa študentovi zhodnotí pri uplatňovaní si nároku na niektorú z dávok zo Sociálnej poisťovne.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie