Elektronická diaľničná známka je už v zákone, platiť má o dva roky

Legislatíva
Bratislava 15. augusta (TASR) – Ministerstvo dopravy už pripravilo zavedenie elektronickej diaľničnej známky. V praxi by mala začať platiť od januára 2015. Rezort dopravy preto pripravil návrh zákona o diaľničnej známke, ktorý sa práve nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Cieľom je postupne nahradiť papierové nálepky elektronickými. V súčasnosti ich platia všetky autá do 3,5 tony za jazdu po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest. Systém papierových nálepiek na Slovensku funguje od roku 1996. Podľa rezortu dopravy je pri stúpajúcom počte áut a súčasných požiadavkách už prekonaný a neudržateľný.

Zároveň v ňom existuje aj niekoľko problémov. Napríklad umiestnenie nálepky na prednom skle auta a s tým spojená kontrola diaľničných známok políciou. Tiež obmedzené možnosti predaja nálepiek, náklady spojené s ich výrobou a distribúciou alebo falšovanie a krádeže.

Navrhovaný elektronický systém predaja má podľa ministerstva priniesť vyšší komfort a širší spôsob nákupu diaľničných známok. Zároveň by sa už nemali vyskytovať také obmedzenia pri kontrole nálepiek políciou. Napríklad, keď sa spomaľovala doprava a tvorili sa kolóny. "Rovnako návrh zákona ráta so zefektívnením kontroly, ako aj so zavedením objektívnej zodpovednosti," doplnil rezort dopravy.

Vodiči budú mať aj v novom systéme k dispozícii desaťdňové, mesačné a ročné nálepky. Pri kúpe elektronickej diaľničnej nálepky budú musieť uviesť údaje o krajine registrácie auta, evidenčné číslo či typ auta a začiatok platnosti známky do elektronického systému. Za elektronickú nálepku budú môcť zaplatiť na predajných miestach v hotovosti, platobnou kartou či cez internetový portál. Aj pri kúpe papierovej nálepky však budú musieť vodiči zadať údaje do elektronického systému.

Národná diaľničná spoločnosť v minulosti odhadovala výšku zákazky na elektronické diaľničné známky na úrovni 15 miliónov eur na päť rokov. Rezort dopravy však očakáva nielen výdavky, ale aj zvýšené príjmy rozpočtu v súvislosti s elektronickými známkami. "Celkovo návrh predpokladá pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy v rokoch 2014 až 2016," zhodnotilo ministerstvo. A to v roku 2015 vo výške 1,302 milióna eur a v roku 2016 vo výške 1,092 milióna eur.

Zvýšené príjmy rozpočtu štátu by mali plynúť z vyššieho výberu pokút v súvislosti so zavedením objektívnej zodpovednosti. Vyššie náklady zase prinesie posilnenie okresných úradov o 11 nových pracovníkov a policajný zbor o 20 policajtov pre potreby riešenia nových priestupkov a správnych deliktov.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie