Prieskum EK o IT technológiách na školách potvrdil nutnosť digitalizácie

Školy a vzdelávanie
Bratislava 24. apríla (TASR) - Slovensko má školy priemerne vybavené IT technológiami a súvisiacou infraštruktúrou, zároveň je tiež najmenej pripravené na inovácie. Potvrdil to nedávno zverejnený prieskum Európskej komisie (EK).

Prieskum sa zameral na úroveň informačno-komunikačných technológií v 31 európskych krajinách (EÚ 27, Chorvátsko, Island, Nórsko a Turecko) medzi študentmi, pedagógmi a riaditeľmi škôl. EK zistila, že vo vybavení škôl IT technológiami panujú medzi krajinami veľké rozdiely. Kým najmenší počet študentov, 1-2 na jeden počítač, pripadá v škandinávskych krajinách (Dánsko, Švédsko, Nórsko) v Turecku, Grécku či Rumunsku je to až 17 – 23 študentov.

Slovensko sa v tomto ukazovateli umiestnilo tesne pod priemerom EÚ (4/počítač), s počtom študentov 6 na jeden počítač.

"Samozrejme, počítače ako také nie sú kľúčom k digitálnej gramotnosti, ale sú nevyhnutým predpokladom. S týmto problémom sa stretávame aj v rámci diskusie s učiteľmi zapojenými do nášho Programu podpory digitalizácie škôl," zdôrazňuje Ján Machaj, riaditeľ Centra moderných vzdelávacích technológií EDULAB, n.o. Podľa neho pozitívom je, že v niektorých iných ukazovateľoch súvisiacich s využitím technológií vo vzdelávaní patrí Slovensko k lídrom, napríklad v intenzite využívania IKT vo výučbe.

Pod priemerom EÚ sa Slovensko umiestnilo aj v niektorých ukazovateľoch počtu študentov na jednu interaktívnu tabuľu. Kým na základných školách SR skončila pod priemerom EÚ (105/tabuľu) so 118 študentmi na jednu interaktívnu tabuľu, omnoho lepšia je situácia na gymnáziách. Priemer EÚ je 167 študentov, slovenské gymnáziá deklarovali 111 študentov na 1 interaktívnu tabuľu (odborné školy zostali pod priemerom EÚ s 200 študentmi/tabuľu).

Najmenej študentov na jednu interaktívnu tabuľu, teda najlepšiu vybavenosť touto pomôckou vykázalo Dánsko, Nórsko a Malta (30-38 študentov/tabuľa).

Prieskum ukázal aj vysokú úroveň pripojenia európskych škôl na internet. Viac než 9 z 10 študentov v EÚ študuje na školách so širokopásmovým pripojením na internet, keď priemerná rýchlosť pripojenia v EÚ osciluje medzi 2 až 100 Mbps. Kým však v rámci EÚ nebola dokázaná výrazná spojitosť medzi typom lokality (vidiek/mesto), či počtom žiakov školy a rýchlosťou pripojenia, situácia na Slovensku je iná. Spolu s niektorými ďalšími krajinami, ako napr. Estónskom, Fínskom i Portugalskom patríme medzi krajiny, kde kvalita internetového pripojenia stúpa v závislosti od veľkosti školy.

Najhoršie umiestnenie dosiahlo Slovensko v ukazovateli pripravenosti na inovácie, v tomto zmysle v existencii programov zameraných na inovatívne zmeny vo výučbe. Kým v Estónsku a Slovinsku až 82 % študentov študuje na školách s vlastným programom implementácie inovácií, na Slovensku je to v priemere iba 10 % študentov.

Naopak, napriek relatívne horšej technologickej vybavenosti škôl dosiahlo Slovensko veľmi slušné výsledky aj v intenzite využívania IKT na vyučovaní, a to tak na základných, ako aj stredných školách. Napríklad, až 73 % študentov navštevuje stredné odborné školy, ktoré využívajú IKT na viac ako 25 % vyučovacích hodín. Naopak, najmenej časté sú takéto aktivity v Grécku a Taliansku.

Prieskum ukázal aj rezervy, ktoré má EÚ vo využívaní IKT na školách. Až 20 % študentov stredných škôl v rámci vyučovacieho procesu nikdy alebo takmer nikdy nepoužilo počítač. Ďalším poznatkom je to, že rozdiely medzi krajinami sú pomerne veľké a nedarí sa ich zmenšovať.

TASR informovalo Centrum moderných vzdelávacích technológií EDULAB.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock 

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie