Nový prísnejší zákon podľa stavebných inžinierov prospeje všetkým

Legislatíva
Bratislava 3. augusta (TASR) - Prísnejšie ustanovenia nového stavebného zákona, ktorý by mal platiť od júla budúceho roka, prospejú spoločnosti, stavebným inžinierom aj vlastníkom pôdy. Tvrdí to Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI). Postaviť si dom bez stavebného povolenia či dodatočne zlegalizovať stavbu už totiž nebude možné. Očakávajú preto kvalitnejšie stavebníctvo na Slovensku.

"Rešpektovaním nového stavebného zákona zo strany investora očakávame uznávanie autority osoby stavebného inžiniera a projektovej dokumentácie. Keď bude investorovi hroziť, že mu stavba neprejde kolaudačným procesom a stane sa neskolaudovanou – čiernou, už mu nebude všetko jedno. Benevolencii zo strany legislatívy aj zo strany staviteľov je pri čiernych stavbách koniec," domnieva sa predseda komory Vladimír Benko.

Zmeny v novom stavebnom zákone prinesú podľa nich radikálnejšie riešenia čiernych stavieb. Pri ich odhalení totiž stavebný úrad vyzve staviteľa, aby stavbu odstránil a v prípade neuposlúchnutia sa investor dopustí trestného činu. Pokuty za nerešpektovanie zákazu pokračovať v nepovolenej stavbe budú mať hornú hranicu až 300.000 eur. Náklady za odstránenie stavby bude znášať zhotoviteľ a pokiaľ čiernu stavbu aj tak neodstráni, príde na rad jej dražba. Stavbu bude musieť následne odstrániť jej nový vlastník.

V súčasnosti k návrhu nového stavebného zákona z dielne Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) prebieha verejná diskusia. Pripomienky sa prijímajú do 15. septembra. Súčasný stavebný zákon pritom platí už od roku 1976.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie