Novela zákona o významných investíciách je oddnes účinná

Legislatíva
Bratislava 1. augusta (TASR) - Príprava významných investícií už môže na Slovensku prebiehať po novom. Od dnešného dňa nadobúda účinnosť opozíciou kritizovaná novela zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií z dielne zákonodarcov Smeru-SD.

Novelu pripravila trojica poslancov Maroš Kondrót, Michal Bagačka a František Petro (všetci Smer-SD). Zavádzajú ňou novinku, na základe ktorej sa kategória významných investícií rozšíri na všetky druhy stavieb. Za významnú investíciu sa bude považovať stavba s investičnými nákladmi najmenej 100 miliónov eur a minimálne 300 novovytvorenými pracovnými miestami.

Poslanci touto právnou normou zároveň novelizujú aj stavebný zákon. A to tak, že pri významnej investícii už nebude potrebné záväzné stanovisko obce ako dotknutého orgánu v územnom konaní. Výnimkou sú banské stavby, a to na návrh Richarda Rašiho a Jána Senka (obaja Smer-SD). Jedným z kritérií na určenie toho, že ide o významnú investíciu, je rozhodnutie vlády. Pôsobnosť stavebného úradu bude vykonávať obvodný úrad v sídle kraja. Podľa predkladateľov ide o rovnaký mechanizmus, ktorý sa už v súčasnosti uplatňuje pri výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest.

Viaceré opozičné strany už avizovali, že chcú novelu napadnúť na Ústavnom súde SR. V právnej norme videl medzery aj podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD). Ešte pred niekoľkými týždňami žiadala prezidenta, aby novelu nepodpisoval, aj Únia miest Slovenska (ÚMS).

Za zásadný problém považujú kritici novely najmä to, že zákon podľa nich berie pri výstavbe významných investícií právomoci obciam a mestám a rozširuje možnosti vlády pri vyvlastňovaní. Viacerí poslanci napríklad upozorňovali na to, že ak zákon začne platiť, samosprávy už nebudú môcť urobiť nič s výstavbou ropovodu či kasína, ak o nich rozhodne vláda ako o významnej investícii.

Vicepremiér Vážny upozorňoval, že by sa možno nemali z rozhodovacieho procesu o významných investíciách tak natvrdo vylučovať obce. K podporovateľom zákona sa prihlásila napríklad Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), podľa ktorej novela prispeje k zefektívneniu prípravy a realizácie významných investícií.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie