Študenti si podpisom vyhlásenia k zdaneniu príjmov môžu zvýšiť výplatu

Mám prácu
Bratislava 1. augusta (TASR) – Študenti, ktorí si počas letných prázdnin privyrábajú ako brigádnici, môžu u svojho zamestnávateľa podpísať vyhlásenie k zdaneniu príjmov. Svojím podpisom si tak mesačne môžu uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť základu dane a mesačne si tak prilepšiť k výplate pár eur navyše. Pripomína to Finančné riaditeľstvo SR.

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka, teda aj v prípade pracujúceho študenta, je aktuálne 311,32 eura mesačne. "Ak študent zarába mesačne menej a vyplní vyhlásenie, bude jeho príjem zdanený preddavkom na daň vo výške 0 eur. V opačnom prípade, ak vyhlásenie nepodpíše, príjem sa zdaní preddavkom na daň vo výške 19 % bez uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane," informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka si môže študent uplatniť aj spätne, pri vysporiadaní svojej ročnej daňovej povinnosti. Má na to dve možnosti. V termíne do 17. februára 2014 môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň. V druhom termíne, do 31. marca 2014, má pracujúci povinnosť podať daňové priznanie v prípade, že suma jeho zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za rok 2013 presiahne výšku 1867,97 eura. Súčasťou prílohy daňového priznania sú potvrdenia od všetkých zamestnávateľov o vyplatených príjmoch a zrazených preddavkoch.

"Ak študent nezarobil viac ako 1867,97 eura za celý rok 2013, daňové priznanie síce nie je povinný podať, ale môže tak urobiť vo vlastnom záujme. V prípade, že počas roka mal z príjmu zrazené preddavky na daň a daňové priznanie podá, vyčíslený preplatok na dani mu na základe podpísanej žiadosti o vrátenie preplatku na dani správca dane vráti. Spomínaná žiadosť je súčasťou daňového priznania," dodala Macíková.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie