Miera evidovanej nezamestnanosti klesla v novembri na úroveň 5,83 %

Spravodajstvo
Bratislava 20. decembra (TASR) - Miera evidovanej nezamestnanosti klesla v novembri 2022 medzimesačne o 0,07 percentuálneho bodu (p. b.) na úroveň 5,83 %. V novembri 2021 sa pohybovala na úrovni 6,64 %. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Podiel disponibilných uchádzačov (PDU) o zamestnanie na obyvateľstve v produktívnom veku v SR bol na úrovni 4,32 %.
      
"Nezamestnanosť aj v novembri klesla. Čo ma teší ešte viac, neustále stúpa počet pracujúcich. Zamestnanosť je najvyššia od decembra 2019. Znamená to, že sme sa v počte zamestnaných dostali na predkrízovú úroveň. To potvrdzuje, že slovenský trh práce funguje dobre," zhodnotil vývoj na trhu práce minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
      
Počet nezamestnaných klesal takmer vo všetkých krajoch Slovenska, s výnimkou Banskobystrického. Najvýraznejšie, a to o 0,12 p. b., sa nezamestnanosť znížila v Trnavskom kraji, ktorý sa po Bratislavskom stal krajom s druhou najnižšou nezamestnanosťou.
      
Ľudí bez práce bolo v porovnaní s októbrom menej aj v Trenčianskom kraji, ktorý bol uplynulý mesiac krajom s treťou najnižšou nezamestnanosťou. Spomedzi okresov zaznamenal najvýraznejší pokles miery evidovanej nezamestnanosti okres Sabinov.
      
Podľa informácií Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v novembri 158.348 osôb (160.266 osôb v októbri 2022, 179.578 osôb v novembri 2021). Počet voľných pracovných miest dosiahol v novembri tohto roka 81.909 (82.888 v októbri 2022). Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji, a to 26.883 miest (podiel 32,82 %). Najmenej miest bolo v  Košickom kraji, a to 3334 (podiel 4,07 %).
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie