Ako si zvýšiť hodnotu na trhu práce? Ide to aj bez bolesti

Mám prácu

Spoznajte samých seba

Každý človek by mal venovať dostatočný čas dôkladnému pochopeniu svojho potenciálu. Nestrácať ho v práci, ktorá nemá žiadny zmysel pre jeho kariérny rast. Samozrejme, z krátkodobého hľadiska je fajn zarobiť si pár eur, ale vždy je treba mať svoj cieľ a ísť za ním. Človek nikdy nebude podávať výkony, ak ho práca nebude baviť a bude celý deň pozerať iba na hodinky, kedy konečne vypadne. Vy by ste takému zamestnancovi zlepšovali podmienky?

Takže prvá rada znie: Najprv musíte vedieť čo chcete. Trh práce ponúka mnohoraké pracovné príležitosti.

Kde hľadať

Aspoň na začiatku budovania kariéry je dôležité hľadať prácu tam, kde je jej najviac. Slovensko je maličké, netreba sa fixovať len na svoj región. Karty na stôl, v Bratislave je asi toľko voľných pracovných miest, čo kumulatívne na celom Slovensku. Takže aj mzda za pomerne rovnakú prácu môže byť oveľa vyššia. Na druhej strane, aj náklady na život. Treba si všetko zrátať. A nehľadať iba vo svojom meste. Keď už ste ochotní sa presťahovať, pracovné ponuky hľadajte aj v zahraničí. Práve skúsenosti zo zahraničia sú veľkým bonusom. O človeku to totiž prezradí, že je otvorený novým možnostiam, samostatný a jazykovo zdatný. Najlepšie je získať prvé zahraničné skúsenosti už počas štúdia. Možností, ktoré sa ponúkajú, je dnes neúrekom.

Hľadajte správnu firmu

Zamestnávateľ určuje vašu hodnotu na trhu práce. Keď je možnosť, treba si dobre vybrať.  Aj keď sa to na Slovensku príliš nenosí, vystriedajte aj viacerých, kým nenájdete toho „pravého“. V mnohých prípadoch „len“ zmenou zamestnávateľa si dokážete zvýšiť svoju mzdu. Ak ste so svojím zamestnávateľom nespokojný a nevyzerá to, že by sa začalo blýskať na lepšie časy, zmeňte ho. Za úvahu stojí samozrejme aj podnikanie. Tu treba naozaj s triezvou hlavou posúdiť všetky riziká. Ak však máte nápad, dostatok zdrojov na prvé mesiace a chuť, nemali by ste váhať.

Koľko jazykov vieš, toľko si môžeš vypýtať

Práve otázky súvisiace s jazykovou vybavenosťou človeka sú na pohovoroch najčastejšie. Bez ohľadu na pracovné zaradenie. Nič výnimočné nie sú ani pohovory v cudzej reči. Pri súčasnej internacionalizácii celej spoločnosti a nastavenia odbytových trhov slovenských firiem by mali byť jazyky top priorita. Už od základnej školy. Pri mnohých pracovných ponukách je práve jazyková vybavenosť uchádzača rozhodujúcim kritériom bez ohľadu na vzdelanie či prax. Ak máte potrebu sa v niečom zlepšiť, jazykových kurzov sa ponúka veľa a dá sa vybrať aj vhodný čas.

Počítač náš každodenný

V súčasnosti, v časoch prudkého rozvoja informačno-komunikačných technológií, je životne dôležité ovládať minimálne základné programy. Do povinnej jazdy patrí Outlook, Word, Excel, Powerpoint. Ak sa donekonečna pýtate svojich kolegov, ako spraviť tie isté jednoduché veci vo Worde či v Exceli, je čas ísť na kurz. Netreba to odkladať. Čím viac tieto kurzy posúvate, tým sú vaše medzery väčšie.

Všetko záleží len od vás

Zamestnanec ponúka zamestnávateľovi popri svojich odborných vedomostiach a zručnostiach aj všeobecné spôsobilosti, ktoré sú vyžadované viac-menej pri každej pozícii. Tu treba v mnohých prípadoch začať. Samozrejme, nie všetko sa dá naučiť. Pracovitosť, iniciatívnosť, zodpovednosť či loajalita sú veci, ktoré si zamestnávateľ cení. Ak patríte medzi zamestnancov, ktorí prevracajú oči pri každom náznaku extra úlohy, nič sa vám nechce, najradšej veci delegujete, nič pozitívne od vás ohľadom práce a zamestnávateľa nikto nepočuje a pri plnení si svojich pracovných úloh sa tvárite, že plníte kolegovi službu, tak pre vás máme dobrú správu. Váš zamestnávateľ vám platí viac, ako si zaslúžite.

Nemožno zabudnúť na odborné vedomosti a zručnosti. V týchto prípadoch ide nielen o zvyšovanie si svojho kreditu a ceny, ale vôbec udržania sa na svojej pozícii. Dnes je nutné, aby sa pracovník učil doslova celý život. Aj keď si na to Slováci len veľmi ťažko zvykajú, prehlbovanie, dopĺňanie či zvyšovanie kvalifikácie už nie výsadou a povinnosťou len špecialistov, ale požiadavkou na dlhodobo kvalifikovaný výkon čoraz väčšej škály pozícií skoro v každom odvetví.

Ak si po prečítaní tohto článku chcete zvýšiť hodnotu svojej práce, ale neviete ako, začnite otázkou u vášho zamestnávateľa či nadriadeného. Už samotné prejavenie záujmu je v očiach zamestnávateľa vnímané pozitívne.
Pripravil Ing. Mgr. Jozef Krabáč - TREXIMA Bratislava, spol. s r. o.

FOTO: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie