Sociálny podnik Labore otvoril cukráreň Žilinské radosti

Spravodajstvo
Žilina 12. mája (TASR) – Cukráreň Žilinské radosti otvoril vo štvrtok sociálny podnik Labore v priestoroch Nadácie Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v Žiline. Zamestnancami sú znevýhodnené a zraniteľné osoby na trhu práce.
      
Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej má sociálny podnik výrobňu koláčikov a prijal ponuku na vytvorenie cukrárne so sociálnym konceptom. "Je našou spoločnou snahou integrovať zdravotne a sociálne znevýhodnených ľudí do spoločnosti, vytvárať pre nich pracovné miesta a prispieť k rovnosti ich šancí na trhu práce. V priestoroch cukrárne sídli okrem Nadácie ŽSK pre podporu rodiny aj Rodinné centrum pomoci, ktoré poskytuje poradenské služby a konkrétnu pomoc jednotlivcom a rodinám," uviedla Jurinová.
      
Riaditeľka sociálneho podniku Labore Darina Verešová doplnila, že v súčasnosti zamestnávajú 10 ľudí. "So zamestnávaním znevýhodnených ľudí máme dlhoročné pracovné skúsenosti, keď sme od roku 2011 fungovali ešte ako chránená dielňa. Sú to ľudia, ktorí sami vychovávajú deti, boli dlhodobo nezamestnaní, sú v preddôchodkovom veku, nemajú dostatočné vzdelanie, alebo sú zdravotne znevýhodnení," priblížila.
      
Výrobňa zákuskov, koláčov a medovníkov sa nachádza v Rajci a okrem Žiliny ich predávajú v cukrárni v Rajeckých Tepliciach. "V cukrárňach sa predávajú aj výrobky z chránených dielní, ktorých autormi sú miestni umelci, remeselníci, mamičky na materskej dovolenke a dôchodcovia. Títo ľudia síce nie sú priamo zamestnaní v organizácii, ale predajom svojich výrobkov majú možnosť zlepšiť si svoju životnú situáciu," podotkla Verešová.
      
Cukráreň vznikla aj vďaka nenávratnej finančnej podpore v rámci národného projektu Investičná pomoc pre registrované sociálne podniky. Poradenskú činnosť pri zostavovaní investičného zámeru poskytlo Regionálne centrum sociálnej ekonomiky v Žiline, ktorého činnosť zastrešuje národný projekt Inštitút sociálnej ekonomiky.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie