Výroba obrnených vozidiel Patria sa postupne presunie z Fínska na Slovensko, vzniknú nové pracovné miesta

Spravodajstvo
Dubnica nad Váhom 5. mája (TASR) - Spoločnosť Konštrukta-Defence, člen štátnej skupiny DMD Group z Dubnice nad Váhom, sa bude podieľať na výrobe fínskych kolesových bojových obrnených vozidiel 8 x 8 Patria pre Ozbrojené sily (OS) SR. Na výrobe vozidiel budú  participovať aj ďalšie slovenské zbrojárske spoločnosti. Vo štvrtok o tom informoval minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).
      
Zmluvu o obstaraní kolesových bojových obrnených vozidiel uzatvorí podľa neho vláda SR s Fínskom. Rezort obrany odštartoval sériu rokovaní s fínskou spoločnosťou Patria, ale aj so slovenskými zbrojárskymi firmami.  
      
„Termín podpísania zmlúv medzi oboma vládami, medzi ministerstvom obrany a spoločnosťou Patria, ako aj zmluvy medzi Patriou s Konštrukta-Defence je do konca septembra. Rokovania prebiehajú veľmi dobre, vyzerá to tak, že kontrakty podpíšeme už v júli,“ priblížil minister.
      
Ako dodal, do ôsmich mesiacov po podpísaní zmlúv prídu z Fínska prvé sanitné vozidlá a do 12 mesiacov prvé bojové vozidlá. Prvé vozidlá vyrobia kompletne vo Fínsku aj za účasti zamestnancov slovenských zbrojárskych spoločností. Postupne sa do konca budúceho roka výroba presunie na Slovensko a participovať na nej budú firmy z Dubnice nad Váhom, Tisovca, Moldavy nad Bodvou, Novej Dubnice, Trnavy, Skalice, ale aj subdodávatelia z ďalších slovenských miest.  
      
V prvej etape projektu by malo OS SR posilniť desať sanitných, šesť veliteľských a 60 bojových obrnených vozidiel. V dlhodobom horizonte sa podľa ministra uvažuje až o 500 vozidlách pre všetky zložky OS SR. Na výrobe vozidiel sa na Slovensku bude podieľať v prvej etape až 1000 ľudí, vzniknú nové pracovné miesta.
      
„Primárnym kontraktorom na slovenskej strane bude pri tejto veľkej štátnej zákazke štátna akciová spoločnosť Konštrukta-Defence. Vláda SR chce mať kontrolu nad celým týmto projektom prostredníctvom štátnej akciovej spoločnosti. A je to pre OS SR aj istota bezpečnosti dodávok v prípade krízy. Aj preto sme trvali na to, aby veľká časť konkrétnych prác na novom bojovom vozidle Patria bola realizovaná na Slovensku,“ zdôraznil Naď.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie