Na pomoc so zdražovaním chce vláda za dva roky minúť takmer 1,3 mld. eur

Spravodajstvo
Bratislava 21. apríla (TASR) - Vláda chce na pomoc ľuďom so zdražovaním minúť tento rok 260 miliónov eur, budúci rok to má byť vyše miliardy eur. Vo štvrtok to avizoval premiér Eduard Heger (OĽANO).
      
"V rámci pomoci pre obyvateľov na boj s infláciou predstavujeme jednorazové aj systémové opatrenia. Ide o jednorazový prídavok na dieťa, uvedenie jednorazového príspevku pre skupiny ľudí najviac ohrozené infláciou. Taktiež zvyšujeme daňový bonus," priblížil na tlačovej konferencii.
      
V tomto roku plánujú minúť, na jednorazové aj systémové opatrenia, 260 miliónov eur. "Vieme, že problém inflácie je problém, ktorému budeme čeliť najbližšie roky. Na budúci rok pomôžeme občanom SR sumou vyše jednej miliardy eur," doplnil Heger.
      
Podľa slov ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milana Krajniaka (Sme rodina) vláda považuje za najdôležitejšiu pomoc rodinám s deťmi. "Vyplatíme jednorazový príspevok vo výške 100 eur každej rodine, ktorá má nárok na prídavok na dieťa. Celkom pôjde o 661.000 rodičov a 1,1 milióna detí. Celková suma na tento zvýšený jednorazový rodinný prídavok na dieťa bude vo výške 83 miliónov eur," doplnil Krajniak.
      
Podľa ministra práce druhým typom pomoci je jednorazový príspevok domácnostiam v hmotnej núdzi vo výške 100 eur. "Je to najmä na pokrytie zvýšených nákladov na bývanie alebo na energie. Celkom to bude 5,8 milióna eur. Tento príspevok môže byť vyplatený v súbehu s pomocou pre deti," poznamenal.
      
Treťou skupinou, ktorej vláda pomáha sumou 100 eur, sú podľa Krajniaka seniori. "Máme viac ako 100.000 seniorov vo veku nad 62 rokov, ktorým nevznikol nárok na dôchodok. Celkovo na nich pôjde 10,2 milióna eur," oznámil.
      
Ohrozenou skupinou je podľa jeho slov skupina 80.000 ľudí - opatrovateľov a osobných asistentov osôb s ŤZP. "Im taktiež bude patriť jednorazový príspevok 100 eur," poznamenal. Na túto pomoc podľa neho pôjde 8 miliónov eur.
      
Poslednou skupinou, ktorej vláda pomôže jednorazovým príspevkom 100 eur, sú náhradní rodičia. "Je ich približne 7500," informoval. Na túto sociálnu skupinu pôjde pomoc 7,5 milióna eur. Jednorazová pomoc pre všetky ohrozené skupiny tak podľa Krajniaka dosiahne výšku 108 miliónov eur.
      
Na tlačovej konferencii predstavujúcej opatrenia sa nezúčastnili zástupcovia koaličnej strany SaS. "Verím, že rokovania so stranou SaS budú prebiehať ďalej. Verím zároveň, že rokovania dokončíme tak, že opatrenia v parlamente schválime," doplnil Heger.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie