Tempo zakladania nových firiem sa medziročne zrýchlilo

Mzdy a analýzy
Bratislava 13. apríla (TASR) - Podnikatelia na Slovensku založili od začiatku tohto roka spolu 5905 spoločností, z toho 41 akciových spoločností a 5864 spoločností s ručením obmedzeným. V porovnaní s prvým kvartálom minulého roka, keď bola ekonomika ochromená pokračujúcimi problémami spojenými s pandémiou nového koronavírusu, vzniklo tento rok o 642 firiem viac. Vyplýva to z dát poradenskej spoločnosti Dun&Bradstreet.
      
"Nové subjekty vzniknuté v prvom štvrťroku 2022 tvoria dve percentá zo všetkých aktuálne otvorených kapitálových spoločností na slovenskom trhu. Oproti prvému kvartálu 2021 badáme oživenie," priblížila situáciu analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová. Na Slovensku sa zároveň medziročne znížil aj počet zaniknutých firiem. Kým v rovnakom období minulého roka podnikatelia zatvorili 956 firiem, tento rok ich bolo 582.
      
Najviac spoločností, a to 1551, vzniklo v Bratislavskom kraji, 686 firiem pribudlo v Nitrianskom kraji a Žilinskom kraji zaevidovali 523 nových spoločností s ručením obmedzeným a akciových spoločností. Naopak, najmenší počet firiem pribudol v Trenčianskom kraji, kde ich vzniklo 369.
      
Najviac podnikateľov si podľa Štěpánovej založilo firmy v sektoroch staviteľstvo, veľkoobchod, maloobchod, opravy motorových vozidiel (1052), bezpečnostné a administratívne činnosti, verejná správa, vzdelávanie a zdravotná starostlivosť (951) a poradenstvo, výskum a vývoj, reklama, veterinárna činnosť, prenájom a leasing (836).
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie