Zamestnávatelia očakávajú v druhom kvartáli priaznivý trh práce

Mzdy a analýzy
Nitra 29. marca (TASR)– Slovenskí zamestnávatelia očakávajú v druhom štvrťroku tohto roka priaznivý trh práce. Vyplýva to z prezentácie výsledkov pravidelného štvrťročného prieskumu ManpowerGroup Index trhu práce Q2/2022, ktorý spoločnosť ManpowerGroup prezentovala v utorok v Nitre. Podľa prieskumu plánuje 11 percent slovenských zamestnávateľov v druhom štvrťroku 2022 zvyšovať počet pracovných síl.
      
Na otázku, ako sa zmení celkový počet zamestnancov vo firme v období od apríla do júna tohto roka, odpovedalo 513 zamestnávateľov. Nárast počtu pracovných síl očakáva 32 percent, zníženie počtu pracovných síl predpovedá 23 percent a 37 percent zamestnávateľov nepredpokladá žiadne zmeny. „Po vykonaní sezónneho očistenia dát s cieľom odstránenia vplyvu sezónnych výkyvov v náborových aktivitách je hodnota indexu 11 percent. V porovnaní s minulým štvrťrokom klesol index o 5 percentuálnych bodov a v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku narástol o 6 percentuálnych bodov,“ zhodnotila vývoj na trhu práce Zuzana Rumiz, generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko.
      
Zlepšenie pracovných príležitostí v nasledujúcom štvrťroku očakáva desať z 11 odvetví. Najlepšie vyhliadky pre uchádzačov o zamestnanie hlási odvetvie bankovníctvo, financie, poistenie a nehnuteľnosti. Za ním nasledujú stavebníctvo, IT, technológie, telekomunikácie, komunikácie a médiá. Najslabšiu predpoveď na druhý štvrťrok hlásia zamestnávatelia v odvetví neziskové organizácie.
      
Priaznivé náborové plány potvrdili zamestnávatelia v troch zo štyroch slovenských regiónov. Najlepšie vyhliadky budú mať uchádzači o zamestnanie v Bratislave, najmenšie, naopak, uchádzači o zamestnanie na strednom Slovensku. Nárast počtu pracovných síl očakávajú najmä veľké podniky s viac ako 250 zamestnancami.    
      
Zamestnávatelia po celom svete naďalej plánujú nárast počtu pracovných síl, ale v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sú ich očakávania nižšie. Z prieskumu ManpowerGroup Employment Outlook Survey vyplýva, že 33 zo 40 krajín hlási oproti minulému štvrťroku slabší index. Najsilnejšie náborové plány na nasledujúce tri mesiace hlási Brazília, Švédsko, India, Mexiko a Kolumbia. Najslabšie náborové plány majú zamestnávatelia v Grécku, Poľsku, Japonsku, na Taiwane a v Rumunsku.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie