Rezort práce tvrdí, že ľudí z Ukrajiny informuje o možnostiach získania práce

Spravodajstvo
Bratislava/Prešov 29. marca (TASR) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, vrátane jeho podriadených organizácií, sa snaží pre odídencov z Ukrajiny vytvoriť prostredie, aby sa čo najrýchlejšie dostali k relevantným informáciám súvisiacim s ich začlenením sa na trh práce a poberaním štátnych sociálnych dávok. Ministerstvo to uviedlo v reakcii na apel OZ KOVO, ktoré plánuje vydávať informatívne letáky pre utečencov v ukrajinčine a rovnako by mal podľa nich postupovať rezort práce.
      
"Na našich webových stránkach sú v ukrajinskom jazyku k dispozícii potrebné informácie pre odídencov vrátane ich práv v zmysle zákonníka práce a sociálneho zabezpečenia. Po udelení statusu 'odídenec' platia pre tieto osoby rovnaké podmienky ako pre občanov SR. Získajú zároveň pracovné povolenie, zdravotné poistenie aj nárok na dávky v hmotnej núdzi," uviedol tlačový odbor MPSVR SR.
      
Zároveň podotkol, že zamestnávatelia sú povinní dodržiavať ustanovenia zákonníka práce vrátane minimálnych mzdových nárokov zamestnanca.
      
K 26. marcu 2022 eviduje rezort práce celkovo 1076 odídencov z Ukrajiny, ktorí sa zamestnali na území SR. Najpočetnejšie zastúpenie eviduje v profesiách montážny pracovník vo výrobe, operátor výrobného zariadenia a upratovačka.
      
"Vzhľadom na skutočnosť, že cudzinec nesmie zarábať menej ako občan SR, existuje objektívny predpoklad, že cudzinci nie sú pre rast miezd prekážkou. Slovákom sa v dôsledku príchodu pracovníkov z tretích krajín nebude znižovať cena práce, pretože cudzinci obsadzujú najmä tie pracovné miesta, o ktoré Slováci nemajú záujem, respektíve pre ktoré je na trhu nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily," doplnil tlačový odbor.
      
Ústredie práce v spolupráci s ministerstvom práce pripravuje projekt určený pre občanov Ukrajiny s dočasným útočiskom, cieľom ktorého je pomôcť im zvýšiť svoju zamestnateľnosť.
      
Počet voľných pracovných miest na slovenskom trhu práce vhodných na obsadenie cudzincami je v súčasnosti viac ako 32.000.
      
"Ak sa na Slovensku odídenci z Ukrajiny zamestnajú, významne sa tiež zredukujú negatívne vplyvy, ktoré by nezamestnaní utečenci odkázaní na štát predstavovali pre verejné financie," dodal tlačový odbor.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie