Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov na povinnosti pri zamestnávaní Ukrajincov

Spravodajstvo
Bratislava 21. marca (TASR) – Pri zamestnávaní občanov Ukrajiny sa na zamestnancov aj zamestnávateľov vzťahuje slovenská legislatíva. Upozorňuje na to Sociálna poisťovňa (SP), ktorá v tejto súvislosti informuje o povinnostiach spojených s aktuálnou situáciou.
      
"Zamestnávateľ je povinný v zákonných lehotách za zamestnanca plniť prihlasovacie, odhlasovacie a oznamovacie povinnosti. Taktiež je povinný odvádzať za neho poistné včas a v riadnej sume tak, ako za každého iného zamestnanca," priblížil hovorca SP Martin Kontúr.
      
V prípade, že ide o zamestnanca – občana Ukrajiny, ktorému bol udelený tolerovaný pobyt (respektíve trvalý, prechodný pobyt), zamestnávateľ ho prihlasuje do Sociálnej poisťovne prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby (RLFO), pričom v oddiele I. neuvedie "fyzická osoba bez pobytu v SR", keďže ten sa uvádza iba u fyzickej osoby bez pobytu na území SR. Rovnako ani v oddiele II. sa potom neuvedie adresa pobytu (tá sa uvádza iba u fyzickej osoby bez pobytu v SR).
      
Ak zamestnanec – občan Ukrajiny – nemá pridelené rodné číslo, predloží zamestnávateľ príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne RLFO v papierovej forme. Pobočka Sociálnej poisťovne podľa slov hovorcu tomuto zamestnancovi vygeneruje na účely sociálneho poistenia identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia.
      
"Registračné povinnosti je tak povinný plniť zamestnávateľ. Poistné na sociálne poistenie platí zamestnanec a zamestnávateľ. Za zamestnanca odvádza poistné na sociálne poistenie zamestnávateľ," dodal Kontúr.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie