Ukrajinci sa budú môcť v SR zamestnať hneď po udelení dočasného útočiska

Spravodajstvo
Bratislava 25. februára (TASR) - Utečenci zo susednej Ukrajiny sa budú môcť na území Slovenska zamestnať hneď po udelení statusu dočasného útočiska. Informuje o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR na sociálnej sieti.
      
"Ministerstvo práce počíta so zvýšeným počtom žiadateľov o poskytnutie dočasného útočiska či udelenie azylu na území SR zo strany občanov Ukrajiny," píše rezort v statuse. Tento titul im umožní zjednodušenie zamestnávania bez potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta. Toto potvrdenie za iných okolností zákon o zamestnanosti pre osoby z tretích krajín vyžaduje.
      
Rezort odhaduje, že počet žiadateľov o zamestnanie z Ukrajiny narastie a nevidí za tým len vojnový stav v krajine. "Bude to spôsobené aj tým, že od 1. apríla dôjde k uvoľneniu pravidiel pre vstup na slovenský trh práce pre občanov tretích krajín. Ide o zjednodušené získanie národných víz pre vybrané kvalifikácie," dodal rezort.
      
Podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín upravuje na Slovensku zákon o službách zamestnanosti. Vláda už v roku 2021 prijala nariadenia, ktorými umožňuje zjednodušené získanie národných víz pre vybrané kvalifikácie. "Opatrenia môžu zmierniť narastajúci demografický tlak a prilákať ľudský kapitál nevyhnutný pre ekonomický rast Slovenska," uzavrelo ministerstvo.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie