Miera nezamestnanosti za celý rok 2021 dosiahla 6,8 %

Spravodajstvo
Bratislava 8. marca (TASR) - Miera nezamestnanosti podľa výberového zisťovania pracovných síl (VZPS) dosiahla za celý rok 2021 úroveň 6,8 %. Informoval o tom v utorok Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Za posledný kvartál vlaňajška bola táto hodnota nižšia - 6,6 %, čo značí pokles počtu ľudí bez práce. Štatistici však upozornili, že naďalej rástol počet dlhodobo nezamestnaných.
      
V poslednom kvartáli vlaňajška sa počet ľudí bez práce znížil už druhý štvrťrok za sebou. Medziročne ich bolo menej o 3,5 % a bez práce bolo celkovo zhruba 183.400 ľudí. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa po sezónnom očistení tento počet zvýšil o 0,6 % na 184.600 osôb. Miera nezamestnanosti sa v závere roka medziročne znížila o 0,3 percentuálneho bodu (p. b.) na úroveň 6,6 %.
      
"Pretrvávajúca pandémia ovplyvňuje najmä dlhodobú nezamestnanosť," upozorňujú štatistici s tým, že v závere vlaňajška tvorili dlhodobo nezamestnaní vyše 68 % všetkých, čo je zhruba 125.000 osôb. Podiel dlhodobo nezamestnaných sa zvyšoval od začiatku roka 2021, ešte v 1. štvrťroku 2021 tvorili ľudia bez práce dlhšie ako 12 mesiacov len 45 % spomedzi nezamestnaných.
      
Nezamestnaní medziročne pribudli len vo vekových skupinách nad 49 rokov, najvýraznejšie v skupine od 50 do 54 rokov o 58,7 %. Ostatné vekové skupiny zaznamenali zníženie počtu nezamestnaných, najviac medzi mladými do 25 rokov, o 15,7 %. Najviac nezamestnaných naposledy pracovalo v priemysle, v obchode a v stavebníctve. Ubudol aj počet nezamestnaných bez pracovnej skúsenosti, medziročne o 1,8 %. Doposiaľ nikdy nepracovalo 49.400 osôb, čo predstavovalo viac než štvrtinu spomedzi nezamestnaných.
      
V 4. kvartáli klesol počet nezamestnaných medziročne v piatich krajoch, v ostatných narástol. Relatívne najviac nezamestnaných pribudlo v Košickom a Banskobystrickom kraji, a to približne o 20 %. Nezamestnaní pribudli aj v Trnavskom kraji. Najvýraznejší relatívny pokles zaznamenal Bratislavský kraj (o 41,1 %) a Trenčiansky kraj (o 30,8 %). Najvyššia miera nezamestnanosti bola v Banskobystrickom kraji (11 %), Košickom kraji (10,8 %) a Prešovskom kraji (10,4 %).
      
Nezamestnanosť za celý rok 2021 medziročne vzrástla o 4,7 %. Počet nezamestnaných dosiahol 187.600 osôb. Miera nezamestnanosti v roku 2021 stúpla o 0,3 p. b. a dosiahla na celoročnej úrovni 6,8 %. Najviac nezamestnaných pribudli zo sféry obchodu a stavebníctva. Výrazne sa znížil počet nezamestnaných, ktorí naposledy pracovali v oblasti priemyslu, ich počet minulý rok medziročne klesol o 14,8 %.
      
Z regionálneho hľadiska na celoročnej báze bol najvyšší úbytok počtu ľudí bez práce nastal v Bratislavskom kraji (o 15,9 %) a v Nitrianskom kraji (o 12,2 %), nižšie úbytky nastali aj v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Naopak, najdynamickejší nárast počtu ľudí bez práce nastal v Trnavskom kraji o 36,2 %, ide však o región s nižším počtom nezamestnaných.
Zdroj, foto: TASR 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie