Utečencov z Ukrajiny treba integrovať na trh práce, odborári spúšťajú poradenstvo

Spravodajstvo
Bratislava 7. marca (TASR) - Dá sa predpokladať, že počas najbližších týždňov sa na slovenský trh práce bude dostávať vyšší počet zamestnancov z Ukrajiny. Spôsobuje to ich utekanie pred vojenským konfliktom. Trhu práce na Slovensku to môže pomôcť, ak obsadia pozície, ktoré sa firmám obsadiť dlhodobo nedarí. Treba ich však plnohodnotne integrovať a zamedziť tomu, aby sa utečenci stali nástrojom mzdového a sociálneho dumpingu či cieleného spomalenia rastu miezd. Zdôraznila to Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. Odborári preto spúšťajú pre utečencov pracovno-právne poradenstvo.
      
Odborári teda počítajú s prílevom utečencov na slovenský pracovný trh. "Trhu práce to môže do istej miery pomôcť, keďže predpokladáme, že budú primárne obsadzovať pracovné miesta v takých profesiách, ktoré sú dlhodobo nedostatkové (napríklad v IT sektore, sociálnych službách) alebo oslabené v dôsledku pandémie a rôznych protipandemických opatrení (hotelierstvo, gastro, cestovný ruch)," vymenovala viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.
      
Je však podľa nej dôležité, aby sa títo zamestnanci plnohodnotne integrovali do sveta práce na Slovensku a nestali sa nástrojom mzdového a sociálneho dumpingu či cieleného spomalenia rastu miezd.
      
Odborári preto spúšťajú aj pre týchto zamestnancov pracovno-právne poradenstvo, aby im pomohli zorientovať sa v zamestnaneckých právach a povinnostiach na Slovensku. "Sme presvedčení, že k dispozícii im budú aj odborové organizácie pôsobiace v konkrétnych firmách," podotkla Uhlerová.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie