Vláda spresnila podmienky čerpania ďalšej pomoci pre samostatne zárobkovo činné osoby, zaviedla horný limit

Spravodajstvo
Bratislava 23. februára (TASR) - Vládny kabinet minulú stredu (16. 2.) schválil pokračovanie pomoci za mesiac marec aj pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), na ktoré trvalý "kurzarbeit" nemyslí. Na nový zákon o podpore v čase skrátenej práce majú nabehnúť zamestnávatelia od 1. marca, nahradí doterajšie koronadotácie. Kabinet však už minulý týždeň uznal, že pomoc potrebujú aj SZČO a na aktuálnom rokovaní schválil aj spresnenie tejto pomoci, ide najmä o horný limit pomoci, ktorý bude v sume 810 eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý na stredajšie rokovanie predložilo ministerstvo práce.
      
Vláda deklarovala vytvorenie nástroja, ktorý zabezpečí prechod zo schémy projektu prvej pomoci na podporu udržania pracovných miest aj pri SZČO. Pravidlá sú podobné, ako pre zamestnávateľov. Podpora v čase skrátenej práce poskytuje pomoc v sume 60 % priemerného hodinového zárobku zamestnanca s ustanovením hornej hranice sumy podpory. Tú chcela vláda v tomto materiáli spresniť aj pri SZČO, horný limit pre ne bude v sume 810 eur.
      
"Zároveň sa navrhuje ustanoviť, že za vymeriavací základ SZČO sa bude považovať vymeriavací základ, z ktorého je povinná platiť poistné na sociálne poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie k 28. februáru 2022," špecifikoval rezort v materiáli.
      
Ministerstvo pripomenulo, že pomoc SZČO bude štát stáť viac než 11 miliónov eur za mesiac marec, za ktorý sa má poskytovať. Zavedením horného limitu však došlo k zníženiu z pôvodných vyše 11,5 milióna, teda o skoro 370.000 eur.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie