Situácia na trhu práce je priaznivá, v januári pribudlo 21.000 ponúk

Hľadám prácu

Po tradične slabšom vianočnom decembri, počas ktorého nahlásili zamestnávatelia necelých 11.500 pracovných ponúk, v januári zaevidoval pracovno-poradenský portál Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk) 21.000 nových voľných pracovných miest. Ide o nárast o 68 % v porovnaní s vlaňajškom. Naposledy bola podobne priaznivá situácia zaznamenaná v januári 2020, kedy ešte nebol trh práce ovplyvnený pandemickou situáciou.

V priebehu roka 2021 ponúkol pracovný portál ISTP 205.000 nových voľných pracovných miest so slovenským miestom výkonu práce, počet pracovných príležitostí sa v porovnaní s rokom 2020 zvýšil o 10 %.  Najviac aktuálnych zahraničných príležitostí je v Nemecku (1500 voľných pracovných miest), Rakúsku (500) a Holandsku (400).

Medziročné porovnanie vývoja nových voľných pracovných miest za posledné tri mesiaceZamestnávatelia ponúkajú pracovné miesta predovšetkým v oblastiach strojárstvo vrátane výroby motorových vozidiel (6000 nových ponúk), technické a manuálne prierezové zamestnania (3800) a stavebníctvo (1500). V TOP 10 sa umiestnila aj pandémiou skúšaná pracovná oblasť gastronómia, ktorá priniesla 900 nových ponúk.

Prítok nových voľných pracovných miest za január podľa pracovných oblastí (TOP 12)

Zamestnávatelia potrebujú obsadiť hlavne pozície montážnych pracovníkov (operátorov) v strojárskej výrobe, pomocných pracovníkov vo výrobe, montážnych pracovníkov elektrických a elektronických zariadení, vodičov nákladných automobilov a kamiónov a skladníkov. Zo špecialistov a odborných pracovníkov sú vyhľadávaní špecialisti v oblasti databáz a počítačových sietí, finanční a investiční poradcovia a agenti, obchodní zástupcovia, špecialisti v ošetrovateľstve a zdravotné sestry, špecialisti v oblasti finančníctva a poisťovníctva a lekári.

Za mesiac január vzniklo najviac pracovných príležitostí v Bratislavskom kraji, ktorý ponúkol viac ako 4000 voľných miest. Vysokú šancu na novú prácu ponúkajú aj Trnavský (3050) a Nitriansky kraj (2900). Najmenej ponúk vzniklo v Košickom kraji (1250). Z okresov sú na tom najlepšie Bratislava, Trnava, Nitra, Malacky a Žilina, naopak najťažšie sa hľadá práca v Medzilaborciach, Poltári a Sobranciach.

Prítok nových voľných pracovných miest za január podľa krajovPripravil Pavol Hudec – TREXIMA Bratislava, spol. s r.o. na základe údajov pracovného portálu ISTP

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie