ELA oficiálne otvorila svoje priestory v Bratislave

Spravodajstvo
Bratislava 9. novembra (TASR) - Na Slovensku má už oficiálne sídlo Európsky orgán práce (ELA). V utorok slávnostne otvorili svoje priestory v Bratislave. Stuhu prestrihli výkonný riaditeľ ELA Cosmin Boiangiu, eurokomisár pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolas Schmit a premiér SR Eduard Heger (OĽANO). Európska autorita bude sídliť na Landererovej ulici.
      
Úlohou ELA je zlepšovať spoluprácu medzi krajinami EÚ, koordinovať spoločné inšpekcie, vykonávať analýzy a posudzovanie rizika v súvislosti s otázkami cezhraničnej mobility pracovníkov a urovnávať spory medzi krajinami EÚ.
      
ELA bol založený 31. júla 2019. Očakáva sa, že plne funkčný bude najneskôr v roku 2024.
      
Slovensko podpísalo s riaditeľom ELA medzinárodnú zmluvu o sídle ELA začiatkom októbra. Okrem poskytnutia sídla hovorí zmluva aj o ďalšej podpore ELA. Takisto sa v nej píše o výsadách, imunitách i iných zvýhodneniach pre ELA, výkonného riaditeľa, zamestnancov agentúry a ich rodinných príslušníkov.
      
Hostenie ELA ukrojí zo štátneho rozpočtu na strane výdavkov zhruba 55.000 eur v tomto roku a okolo 1,3 milióna eur každoročne od roku 2022 po rok 2024. Keďže návrh počíta aj s nárokmi na vrátenie DPH, bude to mať vplyv aj na príjmovú stránku rozpočtu – z daňových príjmov to ukrojí odhadom 145.000 eur tento rok, 725.000 eur v roku 2022 a 580.000 eur v roku 2023. Ministerstvo práce v zmluve, ktorú odobrila aj vláda, deklaruje, že návrhom sa nezvyšuje celková suma výdavkov na podporu ELA počas prvých desiatich rokov jej fungovania na Slovensku, ktorú si vláda schválila v sume 18,4 milióna eur.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie