Na Slovensku vznikne päť bezplatných poradní na pomoc rodinám a jednotlivcom

Spravodajstvo
Bratislava 13. júla (TASR) – Na Slovensku vznikne päť rodinných poradní, ktoré by mali poskytovať bezplatné odborné poradenstvo. Poradne by mali pomôcť zmierniť napätie v rodinách, zlepšiť komunikáciu v domácnostiach aj predchádzať negatívnym javom v domácnostiach. Poradenstvo je súčasťou projektu Rodinné poradne – poradensko-psychologické služby pre jednotlivcov, páry a rodiny, pripravuje ho Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.
      
Na Slovensku postupne vznikne päť pilotných rodinných poradní, a to v Trnave, Nových Zámkoch, Žiline, Košiciach a v Humennom. Miesta boli vybrané na základe aktuálne dostupných informácií z oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately či sociálnych služieb, s dôrazom napríklad na nedostupnosť poskytovaných služieb, najvýraznejšie sociálno-patologické javy či veľkosť mesta.
      
"Manželské a predmanželské poradne sme tu mali od roku 1971, no v roku 2005 všetky zanikli. Možno aj to je dôvodom zvýšeného počtu rozvodov a vyhrotených rodičovských konfliktov. Žijeme v dobe poznačenej krízou a neistotou. Verím, že rodinné poradne sa stanú miestom, kde rodiny dostanú cenné rady aj úprimnú pomoc," uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). So spustením projektu rezort práce ráta v treťom štvrťroku tohto roka.
      
Poradne bude môcť navštíviť každý, kto sa cíti nekomfortne v dôsledku osobnostného, sociálneho a spoločenského rozpoloženia a nájde tu kvalifikovanú odbornú pomoc prvého kontaktu. Zámer projektu odobrila Komisia pri Monitorovacom výbore pre Operačný program Ľudské zdroje začiatkom júla.
      
Odborné činnosti v rodinných poradniach budú poskytovať psychológovia, sociálni pracovníci, ale aj iní odborníci, a to za dodržania maximálnej anonymity a mlčanlivosti. Tí poradia aj prostredníctvom telekomunikačných prostriedkov a v špecifických prípadoch (napríklad v prípade klientov so zdravotným znevýhodnením) pôjdu priamo do terénu. Vytvorenie rodinných poradní počíta s materiálno-technickým vybavením aj s ich profesijným zabezpečením. Odborní zamestnanci poradní budú vybraní na základe výberového konania, bude zabezpečené ich vzdelávanie a supervízia odborných činností.  
      
Podľa online prieskumu Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR), ktorý trval od polovice mája minulého roka do konca vlaňajšieho júna, zažilo zvýšené napätie v domácnosti 41,7 % respondentov, zvýšenie konfliktov 26,9 % a partnerské násilie 1,2 %.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie