Sociálna poisťovňa pripravila informatívne kalkulačky na výpočet poistného

Spravodajstvo
Bratislava 23. decembra (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) zverejnila na svojej webovej stránke nové informatívne kalkulačky na výpočet poistného. Informoval o tom špecialista komunikácie SP Marian Škotka.
      
Kalkulačkou sa rozhodla uľahčiť výpočet poistného na obdobie od Nového roka, keďže práve od 1. januára 2021 sa mení minimum a maximum vymeriavacieho základu pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistené osoby (DPO).
      
"SZČO si v kalkulačke najprv zadá príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, následne aj čiastkový základ dane a zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, na povinné nemocenské a dôchodkové poistenie i do rezervného fondu solidarity," vysvetlil Škotka. Takto si vypočíta vymeriavací základ a tiež jednotlivé sumy poistného. Ide o poistné na nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. SZČO sa zároveň dozvie aj súčet – celkové poistné, ktoré bude mesačne odvádzať SP.
      
"Dobrovoľne poistená osoba si v kalkulačke najprv určí, aký je typ dobrovoľne poistenej osoby - pomôcku s opisom nájde pri kalkulačke - potom zadá svoj vymeriavací základ a kalkulačka jej informatívne vypočíta jednotlivé druhy poistného a ich súčet," špecifikoval Škotka. Takto sa dozvie, koľko má celkovo mesačne odvádzať SP.
      
Ako avizovala poisťovňa, pripravuje aj ďalšiu kalkulačku, a to na informatívny výpočet poistného pre SZČO od 1. februára 2021. Podľa nej živnostníci a ostatné SZČO, ktoré podali daňové priznanie za rok 2019 po 31. marci 2020, zistia, či budú od 1. februára 2021 povinní platiť poistné na sociálne poistenie, a tiež si budú môcť informatívne vypočítať jeho výšku.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie