V auguste došlo k obratu vo vývoji nezamestnanosti, začala klesať

Spravodajstvo
Bratislava 16. septembra (TASR) – V mesiaci august došlo k obratu vo vývoji nezamestnanosti, začala klesať. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) počas stredajšieho rokovania vlády. Prvýkrát od marca tohto roka nezamestnanosť v auguste klesla o 2000 ľudí.

"Celkovo môžeme povedať, že nezamestnanosť v mesiaci august poklesla v celkovej miere nezamestnanosti na 8,37 %, a to podstatné číslo, ktoré sa porovnáva aj v rámci EÚ – evidovaná miera disponibilných uchádzačov o zamestnanie – pokleslo na 7,6 %. Myslím si, že tento vývoj je pozitívny, podarilo sa nám počas piatich mesiacov zvrátiť ten trend, ktorý koronakríza spôsobila," uviedol Krajniak  s tým, že to považuje za prvé malé víťazstvo. Ako odpovedal na otázku, nemyslí si, že by pokles nezamestnanosti spôsobili sezónne práce, pretože tie podľa neho nastali už skôr.

V septembri sa však očakáva príchod absolventov najmä stredných škôl na trh práce. "Preto sme už v auguste spustili viaceré opatrenia na trhu práce, ktoré majú pomôcť najmä mladým ľuďom," dodal Krajniak s tým, že hovorí o príspevku 3000 až 5600 eur ako podporu pre nových začínajúcich podnikateľov alebo o tzv. reštarte pre mladých.

Ako minister odpovedal na otázku o tom, ako bude vláda riešiť problémy so stratou zamestnania pre druhú vlnu pandémie, druhá vlna prebieha podľa neho inak ako prvá už len z hľadiska opatrení. "Nezatvárame ekonomiku ako celok, ale vždy iba tie jednotlivé ohrozené oblasti, regióny, dokonca priamo triedy, ani nie celé školy," poznamenal Krajniak s tým, že neočakáva, že sa druhá vlna na ekonomike prejaví tak ako prvá.

Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie