Nezamestnanosť na Slovensku v máji vzrástla na 7,20 %

Spravodajstvo
Bratislava 19. júna (TASR) – V máji tohto roka miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla hodnotu 7,20 %. V porovnaní s aprílom tak medzimesačne vzrástla o 0,63 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa zvýšila o 2,32 p. b., keďže v máji minulého roka predstavovala hodnotu 4,88 %. Vyplýva to z najnovších údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR).
      
Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie v máji tohto roka dosiahol 198.256 osôb. Medzimesačne vzrástol o 17.500 osôb, teda o 9,68 %. Medziročne vzrástol o 64.132 osôb, čo je o 47,82 % viac.
      
Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v máji 7,96 %. Medzimesačne vzrástla o 0,53 p. b., medziročne stúpla o 1,96 p. b. Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie v máji dosiahol 219.159 osôb.
      
ÚPSVR zároveň uviedol, že v máji si na Slovensku našlo prácu 9665 ľudí. V porovnaní s aprílom je to o 3744 ľudí viac. Počet úspešných uchádzačov o prácu teda začal v máji opäť stúpať.
      
V piatom mesiaci tohto roka bol medzimesačný nárast miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch. Najvýraznejší nárast o 0,85 p. b. bol zaznamenaný v Banskobystrickom kraji.
      
Z regionálneho pohľadu najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj, a to 10,93 %. Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer zaznamenal ešte Banskobystrický kraj s 9,56 % a Košický kraj s 9,77 %.
      
V sledovanom mesiaci najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola zaznamenaná v okrese Rimavská Sobota (20,66 %). Najnižšiu (3,19 %) dosiahol okres Bratislava V.
      
Ku koncu mája úrady práce evidovali 67.950 voľných pracovných miest. V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo pokles o 5652. Najviac miest bolo v Bratislavskom kraji, a to 20.419, najmenej v Prešovskom kraji, konkrétne 3875.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie