Zamestnávatelia a SZČO môžu žiadať o finančnú pomoc aj v júni a júli

Pre zamestnávateľov
Bratislava 16. júna (TASR) - Napriek tomu, že sa postupne otvárajú prevádzky a ľudia sa začali vracať do práce, ministerstvo práce naďalej umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) požiadať o finančnú pomoc v rámci projektu "Prvá pomoc", a to aj za mesiace jún a júl v tomto roku.
      
Podľa priebežnej správy o sociálnej pomoci pracujúcim a rodinám, ktorú vypracoval Inštitút sociálnej politiky MPSVR SR, v apríli výrazne vzrástol počet podporených pracovníkov a vyplatená suma v rámci projektu "Prvá pomoc" v porovnaní s marcom 2020. Je to spôsobené najmä tým, že v marci sa poskytovala pomoc až od polovice mesiaca, v apríli za celý mesiac. Zároveň sa podľa rezortu práce poskytovanie pomoci v apríli zefektívnilo, keďže pri opakovanom žiadaní o príspevky zasielali zamestnávatelia a SZČO úradom už iba vyplnené výkazy, čo celý proces zrýchlilo.
      
V apríli oproti marcu bol podľa údajov ministerstva práce zaznamenaný najvyšší nárast vyplatenej sumy, ktorá pomohla zamestnávateľom udržať 91.133 pracovných miest vyplatením náhrady mzdy zamestnancom až do výšky 80 % ich priemerného zárobku, najviac v sume 880 eur. Výrazné zvýšenie možno pozorovať aj v rámci opatrenia, ktorým sa poskytuje paušálny príspevok SZČO. "Podarilo sa nám skrátiť priemerné obdobie, za ktoré žiadateľ dostane peniaze, a to na tri, štyri dni, ale máme aj prípady, keď sa pomoc vyplatila v priebehu niekoľkých hodín. Ak ostali nevybavené žiadosti alebo nezodpovedané otázky, ide pravdepodobne o ojedinelé prípady, ktoré je potrebné otvorene komunikovať s príslušným orgánom," uviedol na rokovaní ekonomického krízového štábu minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
      
Analýza zároveň poukazuje na výrazný nárast poskytnutého ošetrovného v priebehu mája, čo možno vysvetliť najmä výplatami aprílového ošetrovného (OČR). Počet vyplatených dávok v máji 2020 medziročne stúpol na 11-násobok a dosiahol takmer 150.000. Vyplatená suma sa zvýšila až na tridsaťnásobok hodnoty z mája 2019 a dosiahla vyše 45 miliónov eur.
      
O veľkom medziročnom náraste možno hovoriť aj v prípade nemocenského, kde Sociálna poisťovňa začala vyplácať tzv. pandemické nemocenské, napr. v prípade povinnej izolácie v karanténe. Využívanie tohto opatrenia kulminovalo v marci, na začiatku zavádzania protipandemických opatrení, odvtedy rezort práce pozoruje výrazný pokles. Zatiaľ čo v marci bolo viac ako 39.400 prípadov nároku na nemocenské z dôvodu karanténneho opatrenia, v apríli to bolo už iba vyše 6400.
      
Ministerstvo práce sa rozhodlo naďalej poskytovať finančnú pomoc tým, ktorých príjmy sú poznačené koronakrízou. "Ochránili sme približne 70 % ekonomiky. Rezort práce sa podieľa tiež na príprave opatrení na oživenie ekonomiky SR po úplnom odznení pandémie. Česi už jednu fázu skončili, my v nej pokračujeme, ak bude situácia v polovici leta taká, že si to bude vyžadovať, tak budeme pokračovať. Ale uvažujeme aj nad inými formami pomoci, ktoré majú stimulovať dopyt presne v tých sektoroch ekonomiky, ktoré boli postihnuté zatvorením z rozhodnutia úradu hlavného hygienika," dodal Krajniak.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie