Dve percentá zo zaplatenej dane je stále možné darovať, pripomína finančná správa

Spravodajstvo
Bratislava 3. júna (TASR) – Darovať dve alebo tri percentá zo zaplatenej dane z príjmu je stále možné aj pre ľudí, ktorí neoznámili daňovému úradu odloženie podania daňového priznania, alebo aj pre zamestnancov, ktorým zúčtovanie dane urobil zamestnávateľ. Daňové priznanie za rok 2019, a teda poukázanie podielu zo zaplatenej dane, je možné podať a daň z príjmov zaplatiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení sa obdobia pandémie, upozornila v stredu Finančná správa (FS) SR.
      
Ak napríklad vláda vyhlási skončenie pandémie v júli 2020, daňové priznanie môže daňovník podať do 31. augusta. V tejto lehote je povinný daň z príjmov aj zaplatiť, a zároveň v tejto lehote môže poukázať podiel zo zaplatenej dane.
      
Zamestnávateľ je povinný vystaviť potvrdenie o zaplatení dane za rok 2019 najneskôr do 15. dňa druhého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Ak vláda vyhlási skončenie pandémie v júli, zamestnávateľ musí vystaviť potvrdenie najneskôr do 15. septembra a zamestnanec tak môže darovať podiel zo zaplatenej dane najneskôr do 30. septembra.  
      
"V zmysle zákona sa darované financie dostanú na účet prijímateľov do troch mesiacov v závislosti od zákonných termínov," uviedla hovorkyňa FS Ivana Skokanová. Finančná správa v súčasnosti postupne spracováva darované podiely zo zaplatenej dane, a to z daňových priznaní podaných do 31. marca a vyhlásení podaných do 30. apríla.
      
Suma darovaných financií každoročne rastie. Minulý rok darovalo podiel zo zaplatených daní takmer 905.000 daňovníkov, z toho 852.734 fyzických a 52.252 právnických osôb. Spolu 15.590 prijímateľom darovali firmy, zamestnanci a živnostníci sumu viac ako 73 miliónov eur. Neziskové organizácie, občianske združenia či nadácie, ktoré sú oprávnené prijímať podiel z dane, sú zverejnené v zoznamoch notárskej komory.
Zdroj, foto: TASR  

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie