Oživenie dopytu po nových autách v Európe bude pomalé, ale prvé indície sa už objavujú

Spravodajstvo
Bratislava (22. 5. 2020) – Po zastavení výroby v automobilovom priemysle spôsobenej pandémiou koronavírusu sa už začali objavovať prvé znaky opätovného záujmu o nové vozidlá. Práve automobilová výroba patrí k hlavným ťahúňom slovenskej ekonomiky. Zatiaľ však dopyt nie je dostatočne silný na to, aby sa oživenie výroby výrazne prejavilo na nákupoch automobilov, výnimkou je len Nemecko.

Odborníci Euler Hermes poznamenávajú, že v dôsledku obmedzení v celej Európe, zaznamenali európske automobilové trhy v apríli bezprecedentný pokles. Došlo k zastaveniu verejnej mobility a zatvoreniu predajní automobilov, tiež k pozastaveniu konania autosalónov.

Podľa údajov jednotlivých národných ekonomík zverejnených začiatkom mája, klesol počet registrácií nových áut v Nemecku v apríli medziročne o 61%, vo Francúzsku o 89%, v Španielsku, v Spojenom kráľovstve o 97% a v Taliansku až o 98%. Od začiatku tohto roka do konca apríla poklesol automobilový trh v Nemecku o 31%, v Spojenom kráľovstve o 43%, vo Francúzsku o 48%, v Španielsku o 49% a v Taliansku o 51%.

„Týchto päť krajín reprezentujúcich 75% európskeho trhu zaznamenalo v apríli súhrnný prepad o 84%. Prepad počas prvých štyroch mesiacov je na úrovni -42%, čo zodpovedá zníženiu predaja o 1,6 milióna nových automobilov“ uviedol Peter Mucina, riaditeľ spoločnosti Euler Hermes na Slovensku.


Podľa ukazovateľov vyhľadávania automobilov sledovaných spoločnosťou Google vidno obnovený záujem domácností o autá. S výnimkou Nemecka však ešte nie je dosť silný na to, aby sa čoskoro prejavil na nákupoch automobilov (pozri nasledujúci obrázok). Skúmala sa frekvencia vyhľadávaní výrazov „nákup automobilu“ a „cena automobilu“ na internete.

„Medzi oživením záujmu o automobily na internete a obnovením registrácií nových áut v priemere dochádza k troj- až štvormesačnému oneskoreniu,“ poznamenal Peter Mucina.

V Nemecku už vyhľadávanie výrazov „nákup automobilov“ a „cena automobilov“ prekročilo úroveň pred krízou, čo naznačuje, že domácnosti sa v najbližších týždňoch pripravujú na nákup nových automobilov. V prípade ostatných krajín sa však záujem o automobily ešte nedostal na predkrízovú úroveň (Francúzsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo a Belgicko) alebo sa ešte ani nezačal zotavovať (Španielsko).


Automobilová výroba sa pomaly rozbieha aj u nás a všetky štyri slovenské automobilky už svoju produkciu postupne obnovili – Kia Motors Slovakia vyrába už od konca apríla, Volkswagen Slovakia už funguje v dvojzmennej prevádzke a nedávno svoju produkciu spustili aj Jaguar Land Rover Slovakia a Groupe PSA Slovakia.

„Výpadok výroby je ale značný a v polovici mája pre odstávky v štyroch slovenských automobilkách dosiahol takmer 115 tisíc vozidiel“ dopĺňa Peter Mucina, riaditeľ Euler Hermes na Slovensku. Zastavenie výroby pre pandémiu sa prirodzene prenieslo aj na dodávateľské reťazce v rámci automobilového priemyslu.

„Znovuotvorenie showroomov a predajní v celom regióne je prvým predpokladom obnovenia dopytu, samozrejme popri ukončení obmedzení mobility. Pomôcť by mohli zľavy na aktuálne zásoby skladových vozidiel. Ďalším faktorom je samotné ochorenie Covid-19, pretože ľudia sa obávajú používať verejnú dopravu a autá považujú za bezpečnejšie,“ pripomína Peter Mucina.

Európa je podľa neho saturovaným trhom, poháňaným predovšetkým pravidelnou výmenou áut. Neočakáva však, že sa nákup automobilu stane v najbližšom čase prioritou pre väčšinu domácností, pokiaľ k tomu nedostanú určitú „motiváciu“.

Obnovenie vyústi do výroby nových modelov, bude však postupné a nebude stačiť na úplné oživenie dopytu. Ak neprídu žiadne konkrétne opatrenia na zvýšenie dopytu takým či oným spôsobom, ako napríklad bonusy, dotácie alebo fiškálne stimuly - najmä v prospech vozidiel s nižšími emisiami - mali by sme očakávať, že európsky trh sa v roku 2020 zníži zhruba o 30%. To by viedlo k najhoršiemu výsledku od začiatku týchto štatistík v roku 1999, kedy sa predalo 12 miliónov kusov áut, čo je o 6 miliónov kusov menej ako v roku 2019.

Viac informácií na : https://www.eulerhermes.com/sk_SK/o-nas/aktualne-novinky/ozivenie-dopytu-po-novych-autach-v-europe-bude-pomale-ale-prve-indicie-sa-uz-objavuju.html
Zdroj: EULER HERMES   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie