SP vyplatila 5772 pandemických dávok v nezamestnanosti

Spravodajstvo
Bratislava 15. mája (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) v riadnom termíne vyplatila 5772 "pandemických" dávok v nezamestnanosti za predĺžené obdobie. Sú to dávky vyplatené mimo bežných dávok v nezamestnanosti.
      
"SP zaslala 99,7 % dávok za predĺžené obdobie z celkového počtu 5791, čiže vyplatené sú všetky dávky, pri ktorých bol nárok jednoznačný," informoval v piatok hovorca poisťovne Peter Višváder. Sociálna poisťovňa krízové dávky v nezamestnanosti vyplatila tým poistencom, ktorým šesťmesačné podporné obdobie v nezamestnanosti uplynulo v období od 12. marca do 30. apríla 2020. Ide o dávky za prvé predĺžené obdobie.
      
"Počet vyplatených dávok ešte nemusí byť konečný, pretože sa môžu vyskytnúť prípady, keď si poistenci nárok na dávku v nezamestnanosti uplatnia spätne a bude sa ich týkať aj výplata dávky za predĺžené obdobie," uviedol Višváder. Sociálna poisťovňa tvrdí, že aj takéto prípady vyplatí ešte tento mesiac. Ďalším poistencom, ktorým uplynie podporné obdobie počas krízovej situácie v máji, poisťovňa vyplatí dávku v júni.
      
Okrem toho predlžuje podporné obdobie automaticky bez potreby podania žiadosti. Predĺžiť podporné obdobie o jeden mesiac je možné najskôr od 4. apríla 2020, teda od účinnosti tohto zákona. "Napríklad, ak poistencovi podporné obdobie uplynulo 20. marca 2020, SP mu prizná predĺženie podporného obdobia od 4. apríla 2020 do 3. mája 2020," vymenoval Višváder.
      
V prípade poistencov, ktorým uplynie podporné obdobie od 4. apríla 2020 do skončenia krízovej situácie, SP predĺži podporné obdobie o jeden mesiac odo dňa nasledujúceho po dni uplynutia pôvodného šesťmesačného podporného obdobia. "Napríklad, ak poistencovi podporné obdobie uplynulo 3. mája 2020, SP mu prizná predĺženie podporného obdobia od 4. mája 2020 do 3. júna 2020," dodal Višváder.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie