Testovanie digitálnych zručností IT Fitness Test potrvá do 31. júla

Spravodajstvo
Bratislava 4. mája (TASR) - IT Fitness Test, ktorý má za cieľ otestovať digitálne zručnosti žiakov, študentov, učiteľov a širokej verejnosti na Slovensku, sa začal v pondelok, pričom potrvá do 31. júla. Prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský počas pondelkovej tlačovej konferencie uviedol, že test reflektuje aj na aktuálnu situáciu v súvislosti s novým koronavírusom.
      
Test pre základné školy obsahuje 20 úloh, pričom jeho cieľom je preveriť IT zručnosti žiakov a ich pripravenosť na stredoškolské štúdium. Náročnejšia verzia pre vyššie stupne škôl obsahuje 25 úloh pre pripravenosť na štúdium na vysokej škole či ďalšiu profesionálnu prax. Test je určený aj všetkým, ktorí chcú zistiť, či úroveň ich IT znalostí zodpovedá trendom a požiadavkám zamestnávateľov. Na vzdelávacie účely bude test opakovane dostupný do konca roka. Odborný garant IT Fitness Testu František Jakab z Technickej univerzity v Košiciach poznamenal, že tento rok sú v teste vo väčšej miere zahrnuté úlohy na prácu s otvorenými dátami, ale aj na praktické riešenie konkrétnych situácií.
      
Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) uviedla, že pandémia nového koronavírusu zasiahla každodenný život, rovnako aj školský systém. "Žiakom, učiteľom, ale aj zamestnancom zostali nástroje digitálnej komunikácie a zrazu zisťujeme, aká dôležitá je dostupnosť kvalitných elektronických služieb," uviedla Remišová. Zároveň doplnila, že je dôležité zvyšovať digitálne zručnosti na školách.
      
Dôležitosť tohtoročného testovania IT zručností zvýraznila aj štátna tajomníčka ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Monika Filipová. Zároveň vyzvala školy, aby sa doň zapojili. Tvrdí, že testovanie nie je dôležité len pre žiakov, ale aj pre učiteľov, aby zistili, v ktorých oblastiach majú medzery.
      
Riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská uviedla, že chcú, aby tento ročník zatraktívnil domáce a dištančné vzdelávanie. Poukázala, že viacero otázok je orientovaných na prax. Ako dodala, žiaci nemajú problém s triviálnymi úlohami, problematicky sa javia skôr analytické úlohy a tie, kde majú vyjadriť svoj názor.
      
Vlani sa do IT Fitness Testu zapojilo viac ako 24.000 respondentov, dokopy sa za osem ročníkov zapojilo viac ako 200.000 záujemcov.  
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie