SP pri splátkovom kalendári odpúšťa dlžníkom 10-percentný úrok

Spravodajstvo
Bratislava 9. apríla (TASR) - Počas mimoriadnej situácie v súvislosti s novým koronavírusom dlžníkovi, ktorému Sociálna poisťovňa (SP) schválila splátkový kalendár, odpúšťa úrok. Ten predstavuje 10 % z dlžnej sumy a dlžník ho platí priebežne mesačne spolu s istinou. Okrem toho SP informovala zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) o možnosti odkladu poistného.
      
Pred krízovou situáciou platilo, že ak SP dlžníkovi povolila splátkový kalendár, jeho súčasťou boli mesačné splátky dlhu, a tiež mesačné splátky s 10 % úrokom. V prílohe rozhodnutia o povolení splátkového kalendára má každý dlžník presne uvedenú výšku istiny a úroku. "Odteraz teda dlžník je povinný zaplatiť len mesačnú splátku dlžnej sumy a úroková sadzba sa počas krízovej situácie zo strany SP nebude uplatňovať," priblížil hovorca SP Peter Višváder. Ak počas apríla príde so splátkou aj splátka úroku, túto sumu poisťovňa zúčtuje v prospech splátky.
      
Okrem toho SP informuje zamestnávateľov a SZČO o pripravovanom odklade platenia poistného za mesiac marec aj priamo, prostredníctvom SMS správy a e-mailu. Doteraz rozoslala okolo 500.000 mailov a sms správ všetkým subjektom, ktoré majú v SP nahlásené aktuálne kontakty. "Žiadosti sa začnú prijímať prostredníctvom elektronického formulára hneď, ako budú známe všetky podrobnosti. Tie vyplynú z vládneho nariadenia," priblížil Višváder.
      
Základnou podmienkou odkladu poistného je pokles čistého obratu alebo príjmu z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac. O termíne začiatku prijímania týchto žiadosti bude Sociálna poisťovňa informovať.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie