SP nemôže bez kompletnej žiadosti rozhodnúť o dávke v nezamestnanosti

Spravodajstvo
Bratislava 1. apríla (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje ľudí, ktorí žiadajú o dávku v nezamestnanosti, aby jej doručovali kompletné žiadosti.
      
Za žiadosť o dávku v nezamestnanosti sa považuje oznámenie úradu práce o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. K žiadosti sa súčasne predkladá vyplnené tlačivo Žiadosť o dávku v nezamestnanosti. "Z uvedeného dôvodu je potrebné príslušnej pobočke SP zasielať vyplnené tlačivo žiadosti spolu s oznámením o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. SP v tejto súvislosti upozorňuje, že bez kompletnej žiadosti, teda oznámenia o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie a Žiadosti o dávku v nezamestnanosti, nie je možné o nároku na dávku rozhodnúť a vyplatiť ju," priblížil hovorca SP Peter Višváder.
      
SP okrem toho upozorňuje aj práceneschopných (PN) pre karanténu. "Ak ošetrujúci lekár vystaví takzvanú pandemickú PN-ku, na základe ktorej je daný poistenec v karanténe pre zabránenie šírenia nového koronavírusu a má byť izolovaný v domácom prostredí, vychádzky nemá povolené," doplnil Višváder. Ak by osobe, ktorá je uznaná dočasne práceneschopnou z dôvodu karantény, boli počas izolácie v domácom prostredí vychádzky povolené, odporovalo by to podľa SP zmyslu nariadenej izolácie.
      
Pri bežnej práceneschopnosti určuje ošetrujúci lekár poistencovi čas možných vychádzok najčastejšie v rozsahu štyroch hodín denne, napríklad od 10. hodiny do 12. hodiny a od 14. hodiny do 16. hodiny, vždy to závisí od konkrétnej diagnózy pacienta. Čas vychádzok ošetrujúci lekár zaznamená, ak ich povolil, na tlačive Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a v zdravotnej dokumentácii poistenca.
Zdroj, foto: TASR   

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie